Budżet Obywatelski – krótkie podsumowanie ;-)

Chciałem krótko podsumować zaangażowanie kilku osób w informowanie o projektach dotyczących Starych Bronowic. Pierwsze podziękowania dla Pani Anecie Klosowskiej za skutecznie przekazywane informacji wśród osób koło niej zamieszkujących i nie tylko 🙂 Również podziękowania dla Ks. Proboszcza Arkadiusza Paśnika za pomoc w poinformowaniu mieszkańców o Budżecie Obywatelskim. Kolejne podziękowania dla Pani Marii Szpak, która swoją pomocą działa na Bronowicach udzielając mieszkańcom informacji dotyczących projektu D-43 i M-226. Wydaje mi się, że udało się nam poinformować dosyć dużo osób o projektach dotyczących naszej dzielnicy. Jednocześnie wiele jeszcze przed nami do poprawy na następne lata. Miejmy nadzieję, że uda się podnieść zaangażowanie ludzi głosujących i informujących w przyszłości.

I oczywiście podziękowania dla wszystkich osób, które oddały głosy z Budżecie Obywatelskim w Lublinie. Szczególne oczywiście dla osób głosujących na projekty dotyczące Starych Bronowic.

Poniżej krótka informacja dotycząca podsumowania głosowania do Budżetu Obywatelskiego (Urząd Miasta Lublin):

Zakończyło się głosowanie w lubelskim Budżecie Obywatelskim. W systemie internetowym oddano 94 985 pojedynczych głosów na projekty małe oraz 59 360 pojedynczych głosów na projekty duże. Korzystając ze strony internetowej zagłosowało łącznie blisko 27 tys. osób. Rozpoczynamy proces weryfikacji i liczenia głosów oddanych w sposób tradycyjny na papierze.

– Zainteresowanie mieszkańców Lublina głosowaniem w Budżecie Obywatelskim przerosło nasze oczekiwania. Cieszy mnie, że udało nam się odpowiedzieć trafnie na potrzebę włączenia się we współdecydowanie o własnym mieście. Niezależnie od wyniku głosowania, traktuję te głosy jako jasny sygnał o potrzebach lublinian w zakresie zmian najbliższego otoczenia oraz chęci udziału w nich. Dziękuję wszystkim osobom, które znalazły czas, aby przygotować projekty w Budżecie Obywatelskim, promować je i oddać na nie głos. Budżet Obywatelski to sukces wszystkich tych osób – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Do piątku 10 października będzie trwał proces odbioru urn z punktów do głosowania. Jednocześnie trwa liczenie głosów papierowych i wprowadzanie ich do systemu komputerowego. Każdy oddany głos jest analizowany pod kątem poprawności i kompletności danych.

Wstępna weryfikacja głosów oddanych za pomocą systemu internetowego pokazuje, że najczęstszymi błędami w tym typie głosowania było podawanie niekompletnych danych osobowych, np. zamiast pełnego adresu wpisywano tylko Lublin. Pojawiły się także głosy wskazujące jako miejsca zamieszkania instytucje publiczne, np. Ratusz czy cmentarz komunalny. Wszystkie ewidentnie fałszywe głosy, po dokładnej weryfikacji, zostaną usunięte z systemu głosowania. System komputerowy automatycznie weryfikował część danych. Teraz trwa dodatkowa weryfikacja. Tak jak w każdym tego typu głosowaniu kilka procent głosów okazuje się nieważnych – mówi Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, odpowiadający za Budżet Obywatelski.

Długość procesu weryfikacji i liczenia głosów jest uzależniona od ich ilości. Z dużym prawdopodobieństwem należy przyjąć, że ostateczne wyniki głosowania w pierwszym Budżecie Obywatelskim w Lublinie poznamy za ok. 2 tygodnie.

1 Comment

  1. Adrian Kalecki

    No i brawo! Gratuluję zaparcia i takiej ilości głosujących. 😀

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.