Ireneusz Połeć Blog > Linux > Darmowe oprogramowanie w firmie
Darmowe oprogramowanie w firmie
Dużo szumu narobiło oprogramowanie w wersji freeware, GNU, GPL itp., za które licencja nie wymaga opłaty. Wszystko jest ładnie i pięknie jeżeli wykorzystywane jest do celów prywatnych. W większości licencji freeware moznaspokojnie wykorzystywać oprogramowanie do celów osobistych.
Inna trochę sprawa jest w firmie. Postanowiłem osobiście dowiedzieć się jak to jest w praktyce. Czy można z takiego oprogramowania korzystać, czy trzeba od tego zapłacić jakiś podatek?
Zadzwoniłem do Krajowej Informacji Podatkowej z pytaniem czy darmowe oprogramowanie na licencji freeware, w której dozwolony jest użytek komercyjny wymaga można wykorzystywać we własnej działalności gospodarczej, gdzie zostało ono pobrane z ogólnodostępnej strony internetowej. Dowiedziałem się, że można wykorzystywać je bez problemu, do tego nie trzeba odprowadzać żadnego podatku z tego tytułu.
Warto jednak przeczytać dokładnie licencje oprogramowania, żeby mieć pewność, że można je wykorzystywać w firmie. Jest to o tyle istotne, że używanie do celów komercyjnych może narobić nam problemów licencyjnych, a co za tym idzie trzeba będzie zapłacić karę.
Jeżeli zakupiliśmy gazetę z oprogramowaniem warto zaopatrzyć się w fakturkę na to lub rachunek, co pozwoli nam udowodnić, że uzyskaliśmy prawo do wykorzystywania ów programu (zakupiliśmy go). Często bywa tak, że w gazetach są pełne wersje programów, które posiadają możliwość rejestracji przez www. Warto zachować taką płytkę i wydruk licencji ze strony internetowej. To uchroni nas przed udowodniem skąd posiadamy ów program, za który na stronie producenta trzeba opłacić licencję.