Jak nie płacić abonamentu RTV za wyświetlanie obrazu na telewizorze?

Kiedy nie płacić za abonament RTV w firmie?

Firmy często kupują telewizory do swoich biur, aby móc wyświetlać na nich prezentacje dla klientów. Oczywiście niektórzy stosują rzutniki, które też mają możliwość wyświetlania obrazu z laptopa. Jednocześnie ostatnio bardzo popularne są również reklamy puszczane bezpośrednio z pendrive’a.

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego nie kupić monitora zamiast telewizora? Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy:

  1. cena telewizora zazwyczaj jest niższa niż monitora (oczywiście mówimy o dużych rozmiarach)
  2. w typowych marketach trudno jest kupić monitor dużej wielkości za rozsądną cenę (są mało popularne)
  3. monitory są z dużo lepszymi parametrami niż telewizory

Powyższe powody są głównymi, które doprowadzają przedsiębiorcę do zakupu telewizora zamiast monitora. Po co wydawać np. 2500 zł za 55″ monitor jak można tej samej wielkości telewizor kupić za 1300 zł? Efekt praktycznie będzie taki sam, ale oszczędności znaczące.

Natrafiłem na wiele osób, które twierdzą, że posiadanie odbiornika RTV w firmie to automatyczny obowiązek rejestracji do abonamentu RTV. Oczywiście tak jest, ale jest kilka wyjątków. Dzisiaj omówię jeden ważny z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Abonament RTV – Poczta Polska przestanie ścigać dłużników. Na chwilę
Źródło: https://img.android.com.pl/images/user-images/2020/06/AbonamentRTV.jpg

Jeżeli telewizor wykorzystujemy jako wyświetlacz reklam, prezentacji itp., gdzie nie jest on podłączony do anteny telewizyjnej / dekodera w sposób umożliwiający oglądanie telewizji (nie ma możliwości podczas kontroli obejrzenia żadnego kanału RTV) to nie mamy obowiązku zgłaszać takich odbiorników.

Zapewne zapytacie – na jakiej podstawie takie tezy?

W wyroku VI SA/Wa 1786/12 – Wyrok WSA w Warszawie, 27.11.2012 r., który możecie znaleźć na: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/ można przytoczyć następujące fragmenty:

Zgodził się natomiast z twierdzeniem strony, że charakteru odbiorników nie mają odtwarzacze audio i wideo, pozwalające na odtwarzanie wcześniej nagranej audycji lub filmu, a także telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych. Dodał także, że takiego nie mają również urządzenia wielofunkcyjne jak komputery, telefony komórkowe itp., gdyż ich głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych.

Jednocześnie na co warto zwrócić uwagę w powyższym wyroku jest obowiązek zgłoszenia odbiornika RTV w przypadku wykorzystywania go do odbioru telewizji w ciągu 14 dni od dnia wejście w jego posiadanie.

Ponadto, powołując się na § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. nr 187, poz. 1342) organ stwierdził, że odbiorniki podlegają zarejestrowaniu w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie. Wobec tego, że w niniejszej sprawie, okres używania ujawnionych odbiorników wynosił 15 dni – czternastodniowy termin przewidziany na ich zarejestrowanie został przekroczony.

Warto zapisać sobie ten wyrok jak wykorzystujecie telewizory jako monitory czy nośniki prezentacji. Czy wygracie w sądzie to się okaże w praktyce 😉 Pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność 😉

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.