Janusz biznesu – Kolejny sposób na wyłudzenie – wycieczka za darmo

Wakacje marzeń

Wyobraźcie sobie sytuację. Taką normalną, nic nadzwyczajnego…

Dzwoni telefon. Pani przedstawia się, że robi ankietę na temat podróży. Zadaje najpierw pytanie – czy może zadać nam te kilka pytań. Gdy się zgodzimy to będziemy mieć szansę na wygranie “wycieczki marzeń” na Teneryfę.  I tak nie miałem, co robić w tym momencie. Co mi zależy – to tylko kilka minut. Ankieta zakończyła się, pani powiedziała, że w ciągu 2 tygodni będzie wiadomo, kto wygra. 

Mija 2 tygodnie. O temacie całkowicie już zapomniałem… Nagle dzwoni telefon.

Dzień dobry dzwonię z firmy Travel … i coś tam dalej. Mam dla pana miłą informację. Muszę najpierw zweryfikować czy informacje, które pan podał były prawdziwe. Proszę powiedzieć w jakich krajach był pan ostatnio na wakacjach w celu weryfikacji. 

Odpowiadam pani w jakich i nagle dostaję informację.

Gratuluję – wygrał pan wycieczkę na Teneryfę dla całej rodziny. Zapewniamy opłacanie wszystkiego. Oczywiście hotel 5 gwiazdek, dogodny termin. 

Wspaniale – pomyślałem.

W celu umówienia się na odbiór vouchera na wymarzone wakacje proszę pojawić się w najbliższą sobotę w hotelu Wieniawski ze swoją żoną. Proszę ze sobą wziąć dowody osobiste i pieczątki firmowe (…). Proszę pamiętać, aby przyszedł pan z żoną – bez tego nie będzie mógł pan odebrać nagrody. Będzie w hotelu menadżer i państwa pokieruje gdzie iść.

Znalezione obrazy dla zapytania za darmo

http://www.demotywatoy.pl/upload/images/large/2018/01/jak_za_darmo_to_biore_typowy_polak_2018-01-14_08-08-32.jpg

Pani rozłączyła się. Tak sobie myślę – do czego jej potrzebna moja żona? I jeszcze jej dowód? A pieczątka? Wysłała jeszcze SMS, w którym była napisana nazwa ich firmy. Oczywiście zweryfikowaliśmy w naszym biurze, “co to za firma”. Pojawiały się już pierwsze artykuły na ich temat w wujku Google. 

System działa podobnie jak ten z garnkami za 5000 zł i nagrodą w postaci żelazka za przyjście na spotkanie. Widocznie żelazka są coraz mniej atrakcyjne dla ludzi. Postanowiono przerzucić się na wycieczki. Przecież każdy chciałby spędzić swoje wymarzone wakacje na Teneryfie. 

Podpisujemy na miejscu umowę na kilka tysięcy rocznie przez 25 LAT!

Pieczątka firmowa

Pieczątka firmowa

Warto również zwrócić uwagę na kolejną magiczną zagadkę – pieczątka. W jakim celu? Otóż jak przedsiębiorca podpisze umowę tzw. B2B, to nie będzie miał praw takich jak w przypadku B2C (np. odstąpienie umowy w ciągu 14 dni czy klauzule zakazane). Czyli wystarczy złapać przedsiębiorcę na jego nieuwadze, a Janusze Biznesu szybko mogą się wzbogacić. 

Oczywiście wiemy, że każdy powinien wiedzieć, co podpisuje. Jednak czy powyższe zachowanie jest etyczne? Na to pytanie zachęcam, aby każdy sobie sam odpowiedział. Po więcej info zapraszam: https://www.newsweek.pl/biznes/jak-upolowac-jelenia/8g81c5m

13 Comments

 1. Wiesława

  Dziękuję za ostrzeżenie. Ja dziś prawie zgodziłam się na spotkanie. Dokładnie taki sam scenariusz rozmowy… Masakra
  Cieszę się, , że napisał Pan o tym

 2. Ireneusz Połeć (Post author)

  Do usług 😉

 3. Natalia

  Ja też dziękuje. O mały włos, a wylądowalibyśmy jutro na spotkaniu w spr. odbioru nagrody. Dziś zadzwoniła do mnie Pani celem potwierdzenia jutrzejszego przybycia. W jaką wściekłość wpadła gdy jej powiedziałam, że dzięki znalezionym artykułom w internecie nie uda im się nas nabić w butelkę. Była bardzo poirytowana i rzuciła słuchawką! Jestem ciekawa ile ludzi uda im się jutro oszukać w Szczecinie w hotelu Campanile?
  Jeszcze raz dzięki za ten artykuł oraz link do Newsweeka. Dobra robota!

 4. Magda

  Miałam kilka minut podobny telefon 🙂
  Koniecznie kazali przyjść z pieczątką 😀

 5. Ireneusz Połeć (Post author)

  TO dobrze, że przydało się 😉

 6. Arkadiusz Tokarski

  Witam a mi nic nie mówili o pieczątce i dowodach ale reszta bez zmian

 7. Krzysiej

  Ja mam spotkanie w niedziele, może zgłosić to na policję?

 8. Nienaiwna

  Dzisiaj (10.12.2019) o godzinie 14:00 takie spotkanie ma się odbyć w hotelu Scout w Częstochowie. Dokładnie ten sam schemat rozmowy. ‘proszę przyjsc z partnerem i pieczątka’ musimy rozdać 10 wycieczek =) Nie dajcie się oszukać!

 9. Agnieszka

  Również dziękuję za ostrzeżenie, we Wrocławiu też działają, mnie zaprosili po voucher do Park Hotel Diament na ul.Muchoborskiej 10 bez pieczątki ale z żoną.
  Przypuszczałem się że ściema, dla tego poszperałem w necie.
  Bądźcie czujni, w życiu nic nie ma za darmo, i odpoczywa się za swoje :))

 10. Wojtek

  Ufff…omal nie dałem się złapać. A tak ładnie ze mną jakiś pan rozmawiał. Tak wytwornie jakby rozmawiał z kimś wyjątkowym 🙂 Ankieta kilka dni temu i proszę – już wytypowana rodzina do darmowych wakacji.

 11. Piotr

  15.02.2020 spotkanie w Malborku hotel Centrum dzwoniła pani logistyk Ewa Borejko tel. 517876934 uważajcie, ściema na maxa szukają biznesowych telefonów i wydzwaniają z ankietą o podróży, bardzo mili i stwarzają pozory zaufanej osoby ale nie dają dojść do słowa, przy zadawaniu pytań coś tam bąkną i dalej formułka leci z kartki, scenariusz taki sam, prosiłem o wysłanie wygranej na maila to stwierdziła że bedzie wreczenie wygranej oficjalnie ale mamy przyjść osobiście z żoną i zabrać dowody osobiste aby upewnić sie że my to my. Uważajcie.

 12. Janek

  Dziękuje za ten cenny artykuł. We Włocławku tez mają swoje macki. Ostrzegam mieszkańców Włocławka i Torunia. Trzeba być czujnym, dostałem taki telefon również, ale moja żona jest niezwykle wyczulona na takie “darmowe prezenty”, wiec poszperała w necie…no i proszę . Dokładnie ta sama procedura – spotkanie w niedzielę 23.02.2020 o 11:00 w Toruniu hotel Filmar ul. Grudziądzka – nie dajcie się nabrać !.

 13. Julia

  Witam wszystkich! Byłam wczoraj na spotkaniu Toruniu. Było miło i sympatycznie , nikmnie do nicegonie zmuszął, owszem były oferty kupna wakacji do podpisania od razu, ale nic się nie działo kiedy odmwilismy. Dostalismy obiecany Voucher nabezpłatny pobyt w hotelu, 7 dni na Teneryfie, ważny 11 miesiący i juz, nic strasznego.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.