Kary za niepłacenie ZUS’u w terminie

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest płacenie składek ZUS w terminie. Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe i może zdarzyć się sytuacja, w której przekraczamy ów obowiązujący termin. ZUS ma kilka instrumentów prawnych, które mogą nas zmusić do płacenia zaległości.

Wiadomo, że za kilkudniowe spóźnienie nie grozi nam praktycznie nic, jeżeli jest to sporadyczne. Za każdy dzień zwłoki trzeba doliczyć do wpłacanej składki kwotę odsetek ustawowych. Jesto 10% w skali roku. Czyli z 500 zł w skali roku wyjdzie 50 zł. Nie są niby to wielkie pieniądze. Plusem tego jest jeszcze, że gdy zobowiązanie odsetkowe nie przekroczy 6,60 zł to składkę wpłacamy bez odsetek np.

Ubezpieczenie zdrowotne – 233,32 zł

Spóźnienie 30 dni – kwota odsetek to: 2,41 zł. Czyli w tym przypadku do ZUS wpłacamy kwotę 233,32 zł (bez odsetek).

Spóźnienie 90 dni – kwota odsetek to: 7,48 zł. Czyli w tym przypadku do ZUS wpłacamy kwotę 240,80 zł (kwota z odsetkami zaokrąglonymi do kwoty do 7,50 zł).

W taki sam sposób rozliczamy składkę na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. Do wyliczania odsetek warto skorzystać z kalkulatora odsetkowego, który można znaleźć tutaj Kalkulator odsetek ZUS.

W momencie, gdy nasze zobowiązania wobec ZUS są coraz większe, to instytucja może nam wysłać wezwanie do zapłaty wszystkich składek wraz z odsetkami w ciągu 7 dni. W przypadku niezapłacenia tego może zostać wszczęte postępowanie komornicze na rzeczy ruchome i nieruchome. W praktyce komornik może wejść na wszystko co jest zapisane na nas. Warto pamiętać, że przy zapłaceniu zaległości warto pojechać do ZUS i przedstawić im ksera potwierdzeń zapłaty, gdyż mogą “nasłać” komornika, choć jego wezwanie będzie nieuzasadnione i będzie wtedy trzeba udowadniać swoich racji.

W przypadku niezapłacenia ZUS może również nałożyć nam karę w wysokości DO 100% naszych zobowiązań, czyli w przypadku gdy nasze zobowiązania wynoszą 2500 zł to maksymalną karą jaką możemy dostać z tego tytułu jest 2500 zł, czyli razem do zapłacenia będzie 5000 zł. To już nie jest nic miłego…

Możemy również odwołać się do ZUS z rozłożeniem składek w ratach. Wydawałoby się to idealnym rozwiązaniem, tylko że jest pewien problem. Instytucja takie podanie rozpatruje powyżej miesiąca i jest ono oddzielnie rozpatrywane niż wejście na majątek.

Wiele osób ma problemy z sytuacją, gdy 10 następnego miesiąca lub 15-ty wypada w niedzielę lub dzień wolny od pracy. Kiedy powinno się wtedy zapłacić składki? W takiej sytuacji, gdy 10 wypada w niedzielę to płacimy na najbliższy dzień roboczy (pieniądze muszą być na koncie ZUS w pierwszy dzień roboczy po dniu wolnym od pracy).

Podsumowując ZUS poza odsetkami ustawowymi ma możliwości wprowadzania opłat dodatkowych, które mogą w wielu przypadkach okazać się dosyć wysokie. Najlepiej płacić wszystkie składki w terminie, żeby uniknąć później problemów finansowych.

3 Comments

  1. Domer

    Sporadyczne spóźnianie nie grozi niczym, tak że nie ma co spinać się jak nam się czasem spóźni 😛

  2. Ireneusz Połeć (Post author)

    Może grozić tak naprawdę utratą zasiłku chorobowego…

  3. wielbłąd

    no i jak przyjdzie co do czego – trzeba pisać wyjasnienia powodów opóźnień. polecam tekst: http://www.eporady24.pl/wyjasnienie_do_zus_u,pytania,16,192,5770.html krótki i (wydaje się) rzetelny , a wielu przedsiębiorców ma większe czy mniejsze poślizgi w płaceniu ukochanych przez Polaków składek na ZUS 😉

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.