Konflikt adres IP – objawy

Sieci komputerowe są zbudowane w taki sposób, że każdy host ma swój unikalny adres IP w danej sieci. Pozwala to na jednoznaczne określenie kto jest adresatem/ nadawcą danej wiadomości. Czasami jednak występuje konflikt adresów IP. Jest on związany głównie z błędem administratora, przeoczeniem, wpisaniem na sztywno adresu IP czy działaniem użytkownika lub osób trzecich.

Ujawnienie tego zjawiska nie jest trudne – wystarczy przeskanować sieć w poszukiwaniu hostów. W MikroTik używamy polecenia IPScan. W przypadku wystąpienia dwóch identycznych adresów IP pojawią się owe IP’ki obok siebie.

Konflikt Adresów IP

Dużą ciekawostką jest to, że konflikt adresów IP może przynieść wiele zła dla sieci… Pingi nie docierają gdzie powinny. Przykładowo mamy 2 hosty o identycznych adresach, np.: 192.168.1.50. Sprawdzamy przy pomocy polecenia ping czy host jest dostępny w sieci. Sytuacja może wyglądać następująco. Wiele pakietów nie dochodzi do hosta i brakuje nam odpowiedzi – pingi przerywają, dany host ma problemy z dostępem do sieci. W przypadku dostępu do Internetu przez tego hosta mogą występować przerwy w dostępie do Internetu. Warto pamiętać o konsekwencjach zdublowanego adresu, ponieważ są one bardzo kłopotliwe dla klienta, jak i administratora. W wielu przypadkach również konflikt adresów doprowadza do braku Internetu na innych hostach.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.