KWW Nowoczesny Lublin – Wybory Samorządowe 2010

Zbliżają się Wybory Samorządowe w 2010 roku. Data jest już dawno znana – 21 listopad 2010 r. Będziemy wtedy wybierać wójtów, radnych i prezydentów, którzy będą kierować naszym miastem.

Postanowiłem założyć komitet wyborczy i wystartować w wyborach samorządowych. Komitet nazywa się Komitet Wyborczy Wyborców Nowoczesny Lublin. Skład komitetu jest następujący:

Ireneusz Połeć – pełnomocnik wyborczy

Izabela Połeć – pełnomocnik finansowy

Założyciele: Ireneusz Połeć, Małgorzata Mazurek, Jacek Latała, Waldemar Czapczyński, Alicja Czapczyńska

Herb Lublina

Komitet powstał w nawiązaniu do problemów z jakimi boryka się Lublin, a raczej do braku pomysłów przez obecnych radnych do ich rozwiązania.

Lublin jest dosyć dużym miastem typowo studenckim, gdzie w czasie roku akademickiego dają o sobie znać korki na drogach. Spowodowane jest to dużą ilością samochodów, które przemiszczają się w tym czasie. W godzinach od 15-17 nie chce się wyjeżdżać na drogę, bo dłużej stoi się w korkach niż jedzie. My jako Komitet znaleźlismy sposób na polepszenie płynności poruszania się pojazdów po drodze, a co za tym idzie zmniejszeniu korków. Rozania, które chcemy wprowadzić są już od wielu lat stosowane w innych miastach w Polsce i za granicą (Wielka Brytania czy Holandia).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=39KhJgcZFgU&feature=player_embedded[/youtube]

Naszym pomysłem na zmniejszenie korków jest wprowadzenie (tam gdzie jest to uzasadnione) rond oraz zwiększenie ilości zielonych strzałek do skrętu w prawo. Wiele skrzyżowań w naszym mieście jest źle wyregulowanych. O “zielonej fali “można zapomnieć na al. Kraśnickich. Jesteśmy w stanie zająć się realizacją dostrajania świateł w taki sposób, żeby służyły one ludziom!

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest licznik świateł. Rozwiązanie jest stosowane w wielu miastach Polski (np. Rzeszów). Licznik świateł bardzo pomaga w szybszym reagowaniu na zmianę światła z czerwonego na zielone i vice versa. Pozwala to a szybsze ruszanie i zjeżdżanie ze skrzyżowania, a co za tym idzie więcej samochodów przejeżdża przez skrzyżowanie.

Chcemy ważne dla Lublina decyzje konsultować z jego mieszkańcami. W końcu my wszyscy powinniśmy mieć głos w ważnych sprawach! Chcemy wprowadzić sondy oraz forum internetowe, na którym prowadzone byłyby dyskusje na temat spraw Lublina. Ożywione dyskusje będą pomagać nad podjęciem sensowych decyzji służących rozwojowi miasta.

Dużo z nas załatwiało sprawy w urzędzie lubelskim. Zapewne większość spotkała się z olewaniem przez urzędników pytań, które im zadajemy. Często jest tak, że zbywają nas mówiąc, że oni sie tym nie zajmują i proszę iść do innego pokoju. I takie bieganie po pokojach doprowadza nas tylko do flustracji. Coś tutaj jest nie tak… Urzędnicy są dla nas czy mi jesteśmy dla nich? Kto im płaci pensje? – budżet opłacany z naszych podatków. Uważamy, że urzędnicy, którzy nie potrafią podołać odpowiednim standardom obsługi powinni zmienić zawód. Tak, jest to drastyczne, ale jak inaczej można coś zmienić? Chcemy stworzyć prostą elektroniczną ocenę każdego urzędnika. Pomoże to w polepszeniu jakości obsługi petentów. Według nas urzędy powinny być bardziej elektroniczne. Na stronach miasta powinna być zrobiona zakładka “Załatw sprawę online”. Po wybraniu wybieramy wydział urzędu miasta, który jest odpowiedzialny za nią. Następnie wybrany dział powinien posiadać listę najczęsciej zadawanych pytań, które zadawane sa przez petentów w urzędzie. Pozwoli to na zmniejszenie kolejek w urzędzie oraz zwiększenie dostępności informacji dla mieszkańców. Każdy widzał powinien posiadać adres e-mail oraz wydelegować osobę, która zajmowałaby się kontaktem elektronicznym z mieszkańcami. Kontakt ten pozwoliłby również na utworzenie najcześciej zadawanych pytań, a zarazem odpowiedzi na nie.

Chcemy również przedyskutować sprawę komunikacji miejskiej, która obecnie jest bezkonkurencyjna. W chwili obecnej jest ZTM, który narzuca mieszkańcom swoje ceny (przy głosowaniu radnych). To jest czysty monopol. Warto zadać sobie pytanie – dlaczego firmom prywatnym opłacało się wszystkich wozić za złotówkę, a staremu MPK nie?

Nie można oczywiście zapomnieć o dotacjach unijnych, które bardzo pomagają rozwojowi miast. Budowy dróg oraz inne inwestycje sfinansowane z UE są Lublinowi bardzo potrzebne. Powinniśmy wykorzystywać każdą okazję na finansowanie części inwestycji ze środków unijnych. Zmniejszenie zadłużenia miasta można wykonać inwestując pieniądze z budżetu + środki unijne w sprawy, które przyniosą szybki zysk (tzw. inwestycje krótkoterminowe). Pozwoli to na polepszenie kondycji finansowej budżetu miasta, a zarazem polepszy sytuację miasta w Polsce.

Mi jako fanowi piłki nożnej i w ogóle sportów marzy się, żeby w Lublinie otworzyć wielki kompleks sportowy wielkością przypominający Plazę. Umiejscowić w nim dyscypliny sportowe (te oczywiście, które można w budynku prowadzić), którymi będą zainteresowani mieszkańcy. Pozwoli to na aktywne spędzanie czasu, a co za tym idzie polepszenie zdrowia Lublinian. Można to sfinansować przy pomocy zewnętrznych inwestorów lub budżetu miasta, który mógłby zarabiać na karnetach. Ten pomysł jest do dyskusji, do której gorąco zachęcam.

Pragniemy dokończyć budowę lotniska, które pozwoli Lublinowi rozwinąć skrzydła. Jest to naprawdę bardzo kluczowa inwestycja, którą im wcześniej się zakończy tym wcześniej zacznie nam procentować w budżecie miasta. Jesteśmy na tyle dużym miastem, że lotnisko jest dla nas NIEZBĘDNE.

Lotnisko Lublin - Świdnik

Zapraszam wszystkich chętnych do dyskusji. Więcej informacji o komitecie można znaleźć na: www.nowoczesnyLUBLIN.pl

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.