Oszukiwanie starszych osób “na wnuczka”

Ostatnio coraz częściej słyszy się, że starsze osoby są poszkodowane z tytułu działania tzw. wnuczka. Dzieje się tak przez wykorzystywanie przez naciągaczy osoby w podeszłym wieku. Często wygląda to w ten sposób, że “wnuczek” dzwoni do babci i mówi, że potrzebuje jakiejś sumy pieniędzy na jakiś tam cel. Oczywiście wykonuje wcześniej wywiad socjotechniczny, dowiaduje się jak ma wnuczek na imię, gdzie mieszka itd. i następnie kolejny raz atakuje.

“Wnuczkowie” telefony do starszych osób mają zazwyczaj z książek telefonicznych, z których w prosty sposób można stwierdzić kto jest w podeszłym wieku. Wystarczy otworzyć taką jedną, żeby ujrzeć imiona i nazwiska osób tam zapisanych. Niby nic szczególnego, ale jak zastanowimy się nad pewną sytuacją to daje to wiele od myślenia. Kto teraz nazywa dzieci imionami takimi jak: Wiesław, Władysław, Stanisław, Stanisława, Janina itp.? To jest marginalna rzadkość. Wystarczy sobie sprawdzić w jakich czasach w/w imiona były najbardziej popularne i szybko można stwierdzić w jakim przedziale wiekowym jest dany człowiek.

Można również skorzystać z wielu statystyk, które udostępniają urzędy i inne instytucje:

https://www.msw.gov.pl/pl/aktualnosci/11689,Lena-i-Jakub-to-najpopularniejsze-imiona-mijajacego-roku.html

http://gorny.edu.pl/imiona/

Warto również zajrzeć do Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzieje_imion_w_Polsce. W taki właśnie sposób można pozyskać informacje o wieku danej osoby. Oczywiście nie jest to 100% pewność. To wszystko jest bardzo statystyczne, ale w praktyce bardzo się pokrywa z rzeczywistością. Warto jest uzmysłowić swoich dziadków czy rodziców w jaki sposób można niby łatwo manipulować, żeby nie dali się oszukać kolejnemu wnuczkowi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.