Oznakowanie i pasy – ul. Łęczyńska remont

Dosyć duże kontrowersje budzi oznakowanie na ul. Łęczyńskiej dotyczące ścieżki rowerowej, która ma być wykonana w jezdni. Z jednej strony nie dziwię się, ponieważ moim zdaniem umiejscowienie ścieżki rowerowej w jezdni jest niebezpieczne dla rowerzystów. Jednocześnie stwarza problemy dla kierowców.

Według mnie ścieżki rowerowe powinny znajdować się poza pasem drogowym. Na pewno zwiększy to bezpieczeństwo rowerzystów, którzy w wielu przypadkach nie znają przepisów ruchu drogowego. Swoją drogą jak można wpuścić do ruchu drogowego osobę nie znającą podstaw poruszania się rowerem?

Nie jestem tutaj przeciwko rowerzystom. Chodzi raczej o sens robienia ścieżek rowerowych w jezdni. Tym bardziej, że równolegle do ul. Łęczyńskiej zrobiona jest ścieżka rowerowa wzdłuż Bystrzycy. Kolejną sprawą jest blokowanie pasa drogowego w zimie przez owe drogi dla rowerów. Bardzo mało osób jeździ w zimie rowerem. Dlaczego kierowcy mają gnieść się na wąskiej drodze, skoro mogliby mieć 1,5 metra więcej miejsca? Może rozwiązaniem tego nonsensu byłoby ustawienie znaku, który w danych miesiącach “likwiduje” ścieżki rowerowe na rzecz kierowców?

Proszę zastanowić się czy czują się Państwo bezpieczni jak Wasze dziecko porusza się po ścieżce rowerowej wyznaczonej w jezdni? Raczej chyba nie za bardzo… Moim zdaniem ścieżki rowerowe powinny być budowane w miejscach, gdzie rowerzyści będą czuć się bezpieczni. Przecież rowerzyści to również dzieci, a nie same osoby dorosłe. Czasami nieznajomość elementarnych zasad ruchu drogowego może doprowadzić do tragedii. Resztę pozostawiam do przemyślenia.

Poniżej przedstawiam układ znaków, pasów kawałka ulicy Łęczyńskiej (ten dla najbardziej zainteresowanych).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.