Podatek VAT i brak kasy na zapłacenie podatku – co zrobić?

Będąc czynnym podatnikiem VAT mamy obowiązek co miesiąc przekładać Urzędowi Skarbowemu dokument VAT7, w którym deklarujemy ile podatku mamy do zapłaty lub ile urząd powinien nam oddać. Wszytko zależy od tego jakie transakcje zostały przeprowadzone przez podatnika w w danym miesiącu. Podatek VAT można rozliczać miesięcznie lub kwartalnie w zależności od wybranego przez podatnika sposobu płacenia. Deklaruje się to na druku VAT-7R.

W pewnych sytuacjach możemy mieć problem z zapłatą podatku z uwagi na brak płatności ze strony kontrahentów lub z innych ważnych przyczyn. Oczywiście brak pieniędzy nie zwalnia nas z opłacenia tegoż podatku. Przykładowo składając deklarację VAT7 za miesiąc wrzesień musimy to zrobić do 25 października 2015. Jednak z uwagi, że 25-ty październik wypada w niedzielę czas nam się przedłuża do poniedziałku (26 X). W tym terminie mamy również obowiązek opłacić podatek wynikający z deklaracji VAT7.

Warto zauważyć, że płacenie jest obowiązkiem każdego podatnika i nie radzę nikomu uchylać się od niego. Są jednak sposoby na “przedłużenie” czasu na wykonanie przelewu. Można to zrobić w następujący sposób (na powyższym przykładzie):

  1. Deklarację VAT7 wysyłamy 26.X.2015 listem poleconym ekonomicznym (w ostatni dzień wysyłamy tylko przez Pocztę Polską, ponieważ na dzień dzisiejszy jest ona operatorem wyznaczonym i data stempla pocztowego == data wpłynięcia do urzędu).
  2. Deklaracja dojdzie za kilka dni do Urzędu Skarbowego. Następnie jakiś urzędnik musi ją wprowadzić do systemu (mija kolejnych kilka dni).
  3. W kolejnym punkcie Urząd Skarbowy wysyła nam wezwanie do zapłaty (upomnienie wzywające do zapłaty zaległości pod rygorem wszczęcia egzekucji).
  4. Gdy listonosz przychodzi do nas z tak dobrą nowiną prosimy o wypisanie Awiza. Od tego momentu mamy 2 tygodnie na odbiór listu poleconego.
  5. Odbieramy go w ostatni dzień.
  6. Od momentu odbioru mamy 7 dni na zapłacenie podatku.
  7. Płacimy podatek.

Jest to przykład jak do około miesiąca czasu można wydłużyć wymagalność zapłaty podatku VAT. Oczywiście tego nie należy robić, ale w skrajnych przypadkach jest to lepsze niż poddanie się tytułowi wykonawczemu. Pierwszorzędnie Urząd Skarbowy może ściągnąć nam z konta firmowego pieniądze za zaległy podatek. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ może wpłynąć to na postrzeganie naszej firmy w banku w przypadku ubiegania się o kredyt. Są również inne sposoby na obniżenie podatku vat takie jak np. ulga za złe długi.

1 Comment

  1. Basia

    Sprytny sposób. U mnie to wygląda inaczej ponieważ całą moją księgowością zajmuje się kancelaria podatkowa. Chociaż pamiętam jeszcze czasy jak sama dreptałam na pocztę i wysyłałam zeznania podatkowe.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.