Ireneusz Połeć Blog > Inne > Poradnia Językowa Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagielońskiego
Poradnia Językowa Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagielońskiego
Przez przypadek wszedłem na stronę Poradni Językowej UJ, gdzie byłem dosłownie zszokowany zainteresowaniem ludzi językiem polskim.
Po wybraniu odpowiedniego działu możemy znaleźć wiele odpowiedzi na pytania zadawane przez Internautów. Na pytania odpowiada prof. dr hab. Mirosław Skarżyński, co można zobaczyć pod wpisami.
Bardzo dobry pomysł! W 100% popieram! POWODZENIA!
Jak się odmienia angielska nazwa sklepu “Eaton’s” powstała od nazwiska Eaton?
Odpowiedź na pytanie znajdziesz na stronie: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=12144. Cytuję: “Nazwy takie zwykle odmieniamy na podstawie fonetycznej (por. McDonald’s), skoro Eaton’s to [itons], piszemy: DB. Eaton’sa, C. Eaton’sowi, N. Eaton’sem, Ms. Eaton’sie.
— Jan Grzenia”
Jestem ze Słupska i mam pytanie. Jaka jest prawidłowa wersja Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro czy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, a może obie? Pytam, bo obie nazwy pojawiają się w środkach masowego przekazu, chociaż w Wikipedii i na oficjalnych stronach partii występuje ta pierwsza forma. Proszę o szybką odpowiedź.
Moim zdaniem druga forma jest prawidłowa (Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry). Zgodnie z http://wszpwn.com.pl/?page=nowosc&arti_id=3863 nazwiska zakończone literą -o są odmienne. Wszystkie nazwiska o ile to możliwe powinny być odmieniane.
Proszę o odpowiedź: Komendant Wojewódzki Policji to urząd czy stanowisko?
i piszemy komendant wojewódzki Policji czy wszystko dużymi jako urząd?
Szanowni Państwo,
bardzo proszę o podanie mi czym różnią się :
konformizm od oportunizmu ?
Pozdrawiam.
Wojciech Michalski
Zapraszam do naszej internetowej encyklopedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Oportunizm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konformizm
Bardzo proszę o wyjaśnienie zastosowania w języku polskim słowa “zaś”. Wiem, że to jest spójnik, znam jego synonimy, posiadam wiedzę “internetową” na jego temat. Proszę o jedno: czy słowo “zaś” funkcjonuje w języku polskim, jako “prawomocny spójnik”, czy jest mniejszym lub większym “chwastem” gwarowym?
Spór o “zaś” jest “honorowy”, zatem proszę o autorytatywną odpowiedź 🙂
Dziękuję
Odsyłam do profesora Miodka lub Bralczyka 😉 To nie na moje siły 😉