Skąd pochodzi nazwa ul. Firlejowska? (Troszkę historii)

Troszeczkę poszperałem w internecie i dowiedziałem się jak to jest z nasza Firlejowską 😉 To co udało mi się znaleźć przedstawiam poniżej:

Nazwa ulicy

Nazwa ulicy Firlejowskiej wywodzi się od nazwy folwarku Firlejowszczyzna, na terenie którego została wytyczona, jak również od nazwiska rodu Firlejów, do którego majątek należał.

Historia

Ulica Firlejowska została wytyczona w latach 30. XX wieku na terenie należącym niegdyś do majątku Firlejowszczyzna będącego w posiadaniu rodziny Firlejów.

 

Herb Szlachecki Lewart

Najwcześniejsze wzmianki: Herb nabyty w czasach króla Władysława Łokietka. Herb ma pochodzenie niemieckie (frankońskie).

Herbowni:

Bakowski, Beski-Firlej, Boryszkowski, Broniewski, Buński, Dubrowski, Firley, Gorski, Gosławski, Górski, Haupt, Jachna, Kiżewski, Kniażyszcza (Kniażyszcze), Konarski, Krupski, Krwacki, Lamfryd, Lewandowski, Lewart, Lewartowski, Lewiński, Liwski, Łaszcz, Łąkowski, Marcuszowski (Marczuszowski), Markuszewski, Meglewski (Megłowski), Mełgiewski, Mełgwiński, Motycki, Nejmanowski, Pachniowski, Petej, Pety, Podoliński (Podolieński), Puchniowski, Skwarc (Skwarcz), Szłapa, Thokarski, Trecyusz, Tyczyna, Ujezdzki, Wierzchanowski, Wodopol (Wodpol), Wojtkiewicz, Wszelaczyński, Zakrzewski.

Młyn Krauzego – pierwszy młyn w Lublinie, powstały w 1881 roku. Jego historia sięga roku 1532, kiedy Zygmunt Stary nadał przywilej na budowę królewskiej papierni. Młyn (papiernia) wybudowany został w pobliżu Traktu Litewskiego, nieopodal karczmy „Budzyń”. Właścicielem zakładu był Jan Fajfer. Na papierze lubelskim widniał herb Lewart, należący do rodu Firlejów. Firlejowie byli starostami lubelskimi w XVII wieku i dlatego ich herb umieszczane był na produkowanym papierze. Papiernia istniała do wojen kozackich, w ich wyniku została doszczętnie zniszczona. W XIX wieku budynki wykupili Adolf i Henryk Krauze, założyli tu pierwszy w Lublinie młyn mączny. Obecnie młyn należy do lubelskich zakładów Lubella. Kilka lat temu uległ poważnemu pożarowi, został wtedy wymieniony dach oraz odmalowano ściany budynku.

Młyn Krauzego Lublin

Fabryka cementu “Firlej”, Lublin

Folwark “Firlejowszczyzna” położony na południe od wsi Tatary należał niegdyś do rodziców Wincentego Pola, którzy utracili go na rzecz nowych właścicieli. W 1877 roku obywatelstwo lubelskie wykupiło folwark i ofiarowało go poecie. W 1894 roku spadkobiercy W. Pola odsprzedali część terenów pod budowę fabryki cementu, która przyjęła nazwę “Firlej?. Była to pierwsza cementownia w województwie lubelskim. Obiekty znajdują się pomiędzy ulicami Łęczyńską a Firlejowską. przy ul. Łęczyńskiej 58 (dawniej 46)

(Źródło: http://www.wikipedia.org i http://teatrnn.pl/)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.