Spotkanie z prezydentem Krzysztofem Żukiem 15.07.2015 na Bronowicach

15.07.2015 odbyło się spotkanie na Bronowicach z prezydentem Miasta Lublin dr. Krzysztofem Żukiem. Na spotkaniu było kilkadziesiąt osób z całej dzielnicy. Mogliśmy gościć również radnego Marcina Nowaka i Piotra Chorosia z Urzędu Miasta Lublin. Pojawiła się też cała masa pytań, które w większości otrzymały odpowiedź. Dostaliśmy zapewnienie, że firma MegaTem nie będzie spalać odpadów przy ul. Mełgiewskiej i taka spalarnia śmieci nie powstanie w tym miejscu. Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Bronowice zapytał o remont ul. Pogodnej wraz z miejscami parkingowymi (koszt około 8-10 mln zł) oraz o budowę ul. Firlejowskiej (koszt około 2 mln zł). Są to inwestycje rdzenne, które powinny być priorytetowo wykonane. Na ul. Firlejowską dokumentacja techniczna jest ważna do połowy przyszłego roku (2016). Ważną rzeczą dotyczącej budowy ul. Firlejowskiej jest inwestycji firmy Gala na tym terenie w 3 bloki. Musimy ona pokryć część tej inwestycji (obok swojego terenu). Warto wykorzystać to i wykonać budowę całej ulicy.

Dostaliśmy również potwierdzenie z Zarządu Dróg i Mostów dotyczące remontu chodnika przy ul. Skibińskiej. Remont zostaje po części zasponsorowany przez firmę Wlaszczyk Więckowski, ul. Rusałka 6, 20-103 Lublin. O kulisach tego dofinansowania niedługo poinformuję 😉 Jednocześnie ogromne podziękowania za przekazanie kostki brukowej dla w/w firmy oraz dla dyrektora Zarządu Dróg i Mostów, z pomocą tych materiałów budowlanych w ramach remontu będzie w stanie wykonać wymianę płytek chodnikowych na kostkę.

Zwróciłem uwagę, że każdy projekt budowy ulicy powinien zostać skonsultowany przynajmniej z radą dzielnicy danego osiedla. Prawidłowa komunikacja między urząd a mieszkańcy to podstawa, która pozwoli na budowanie zgodnie z oczekiwaniami ludzi. Zdaję sobie sprawę, że wszystkich spraw nie da się przewidzieć, ale warto na samym końcu (przed zatwierdzeniem projektu) skonsultować się z radą, aby mogła zaopiniować projekt. Zwolni to wtedy urzędników z bezpośredniej odpowiedzialności za projekt, a zarazem przerzuci ja na radnych dzielnicowych. Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że projektanci często wykonują dokumentacje “zza biurka”, nie znając realiów danej dzielnicy. Moim zdaniem tak było z ul. Łęczyńską. Prezydent przyznał, że ul. Łęczyńska to był “ewenement” i została ona zrobiona bez konsultacji.

Zwróciłem również uwagę, że w ramach projektowania dokumentacji na rewitalizację parku bronowickiego warto również skonsultować projektantów z radą dzielnicy, aby stworzyć coś dopasowanego do mieszkańców, ale równie dobrze zgodnego z zamysłami konserwatora zabytków (park jest pod nadzorem konserwatora zabytków).

Dużą kontrowersję wzbudziło wystąpienie o warunki zabudowy na działce znajdującej się przy placu Plagego i Laśkiewicza (za Chilli). Mieszkańcy zostali przez urzędników poinformowani, że wystąpienie o warunki zabudowy, to co innego jak staranie się o pozwolenie na budowę. W pierwszym przypadku wystąpić może każda osoba (nawet ta która nie jest właścicielem) i może je dostać. W drugim sprawa wygląda w ten sposób, że trzeba być właścicielem danej nieruchomości, aby móc dostać pozwolenie na budowę. Mieszkańcy martwią się, że na tym zielonym terenie powstanie blok, który zasłoni im widoki i słońce. Prezydent Miasta powiedział, że miasta nie stać na zakup tej działki, aby nie powstał tam blok, ponieważ mogłoby zostać posądzone o niegospodarność publicznymi środkami. Jednocześnie powiedział, że może się zamienić na inną działkę lub przyjąć ją za darmo we władanie.

Na spotkaniu pojawiał się dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych z ul. Słowiczej 3 – pan Jerzy Solan, który wystąpił z zapytaniem do prezydenta miasta o remont boiska przy swojej szkole. Trzeba przyznać, że ławki na boisku, ogrodzenie oraz inne elementy są w opłakanym stanie. Poparłem również wniosek pana dyrektora. Prezydent powiedział, że na tę chwilę nie ma środków unijnych, aby móc zainwestować w to miejsce.

Poruszany był również temat BOM’u (Biuro Obsługi Mieszkańców) przy urzędzie pocztowym na Pogodnej. Na tę chwilę nie ma jednoznacznej decyzji co do akceptacji tego miejsca. Pani zajmująca się lokalizacjami tych punktów twierdzi, że lokal zaadaptowany przy ul. Pocztowej cieczy się bardzo dużym powodzeniem i że tworzenie kolejnego w bliskiej odległości zwiększy tylko koszty funkcjonowania. Sprawa jednak zostanie sprawdzona po statystykach odwiedzin punktów.

Pan radny – Paweł Wrona poruszł temat przesuniętego skrzyżowania Grabskiego z Dr. Męcz Majdanka. Chodziło o jego remont. Problem jest taki, że skręcając w lewo w stronę ul. Grabskiego blokowane jest skrzyżowanie dla osób jadących w lewo od strony Majdanka. Tworzy to korki i problemy z wyjazdem i wjazdem z tych ulic. Na tę chwilę nie ma na to środków, ale ZDiM obiecał przyjrzeć się sprawie i ewentualnie na tę chwilę oznakować to miejsce odpowiednimi znakami.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.