Ubiquiti Unifi – dlaczego nie działa wifi?

Unifi - aktualizacja firmware

Ubiquiti Unifi to dosyć specyficzne urządzenie, które potrzebuje kontrolera do zarządzania nim. Może to być nim kontroler jako typowe urządzenie lub soft na komputerze.

Znalezione obrazy dla zapytania ubiquiti unifi

Dużym plusem tych urządzeń jest wygląd oraz w miarę proste zarządzanie. Co prawda zwykłe urządzenia jak Access Pointy czy Rutery wifi konfiguruje się trochę inaczej, ale to tylko kwestia przyzwyczajenia.

Na jednej z inwestycji, którą wykonywaliśmy były stare urządzenia UNIFI, które zresetowałem do ustawień fabrycznych. Pozwoliło to na zaadoptowanie ich do nowego kontrolera.

Urządzenia niby dodały się do kontrolera, ale w dalszym ciągu nie była rozgłaszana sieć wifi. Kontroler pokazuje, że urządzenie pobiera aktualizację i się aktualizuje. Niestety nic takiego nie miało miejsca. Skończyło się tylko na komunikacie.

Postanowiłem, więc urządzeniu zrobić upgrade w sposób ręczny przy pomocy SSH.

Unifi - aktualizacja firmware
Unifi – aktualizacja firmware

Wystarczy podłączyć się do urządzenia od strony LAN’u na jego adres IP:

system ssh 192.168.9.253 user=ubnt [w MikroTiku]

Hasło jest standardowe ubnt w przypadku zresetowania urządzeń do ustawień fabrycznych. Wchodzimy na stronę ubnt.com i wyszukujemy tam firmware do naszego urządzenia. Kopiujemy link do schowka:

Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że przy aktualizacji może pojawić się problem certyfikatów SSL. Należy wtedy w linku https zamienić na http.

Po podłączeniu aktualizujemy Firmware przy pomocy polecenia:

upgrade https://dl.ubnt.com/unifi/firmware/BZ2/4.0.15.9872/BZ.ar7240.v4.0.15.9872.181229.0259.bin

Aktualizacja Ubiquiti Unifi
Aktualizacja Ubiquiti Unifi

Jak widać urządzenie po chwili samo zaktualizuje się i uruchomi. Pojawi się wtedy zielony status.

Jak widać po powyższym brak aktualizacji urządzeń może doprowadzić do braku kontroli nad nimi. Mogą mieć status adaptowane. Natomiast w dalszym ciągu nie ma nad nimi faktycznej kontroli. Jedynie aktualizacja firmware pozwala na zmianę tego stanu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.