Ireneusz Połeć Blog > Prawo i podatki > Wynagrodzenia dla pracowników a KPiR
Wynagrodzenia dla pracowników a KPiR
Czasami można natknąć się na problemy podatkowe związane z odpowiednim zaksięgowaniem wynagrodzeń dla pracowników w KPiR. Należy zauważyć, że w kolumnie 12 (Wynagrodzenia w gotówce i w naturze) należy zawrzeć kwotę wypłaty dla pracownika (netto) + podatek dochodowy + ZUS od strony pracownika. Kwoty ZUS po stronie pracodawcy należy zaksięgować w kolumnie 13 (Pozostałe koszty).
Jeżeli chodzi o zaliczenie w koszty wypłaty pracownika to trzeba rozpatrzeć kilka przypadków. Zakładamy, że umówione jest, że pracownik będzie dostawał do przysłowiowego dziesiątego pieniądze po miesiącu pracy. Taki termin został ustalony z pracodawcą.
W przypadku spóźnienia się z wypłatą np. wypłaty dokona 11 lutego, zamiast 10-tego, to pracodawca musi się liczyć z tym, że terminem zaliczenia wynagrodzenia pracownika jest miesiąc luty, a nie styczeń. Czasami może wypaść 10-ty w niedzielę lub inne święto. Należy wtedy pracownikowi dokonać wypłaty w dzień poprzedzający lub wcześniejszy, aby móc zaliczyć do kosztów podatkowych wynagrodzenie pracownika z miesiąc jego pracy.
Jeżeli pracodawca wypłaci 10-tego lutego lub wcześniej to spokojnie może zaliczyć do kosztów podatkowych wynagrodzenie pracowników za miesiąc styczeń.
Warto pamiętać:
– odsetki za zwłokę do ZUS nie ujmujemy w kosztach podatkowych (nie są one kosztami)