Ireneusz Połeć Blog > Biznes > Zakup telewizora do firmy
Zakup telewizora do firmy

Przedsiębiorca przy rozwoju działalności gospodarczej może natknąć się na “problem” zakupu telewizora. Warto zwrócić uwagę, że takie nabycie może być kosztem uzyskania przychodów (nie jest wyłączone). Oczywiście to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia w jakim celu został zakupiony sprzęt i jak wpływa to na przychody. Nie będę tutaj akurat rozprawiał na tematy księgowe, a bardziej chciałbym się skupić na elementach technicznych, które są dosyć istotne.
Telewizor może służyć w barze do oglądania wydarzeń sportowych, ale może służyć również jako ekran czy medium reklamowe. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów przed wydaniem gotówki.

Źródło: https://www.neonet.pl/karty/pliki/zdjecia/full600/5C/telewizor-lg-49uj634v-315844f2.jpg
- Wielkość matrycy – wielkość matrycy (warto dopasować wielkość ekranu do miejsca, w którym ma wisieć lub stać sprzęt). Można o tym poczytać w internecie.
- System operacyjny – Android czy inny system operacyjny? Android pozwala na instalację wielu aplikacji ze Sklepu Play. Jednocześnie warto zauważyć, że nie wszystkie aplikacje dostępne na smartfonie będą na telewizorze. Telewizor musi mieć dużo lepszy procesor dla Androida niż dla systemu operacyjnego od danego producenta.
- Oszczędność prądu – każda minuta pracy telewizora to koszty dla firmy. Warto zaopatrzyć się w minimum klasę A+.
- HDMI – ilość portów HDMI – warto przemyśleć ile portów HDMI będziemy potrzebować, aby za każdym razem nie przełączać kabli (grozi to uszkodzeniem gniazda w urządzeniu). Moja propozycja to 3 gniazda.
- HDReady, FullHD, a może 4K? Im większa matryca tym można pomyśleć o zakupie telewizora z lepsza rozdzielczością. Wg mnie na chwilę obecną FullHD jest wystarczające do zastosowań typowo biurowych.
- Tuner DVB-T, DVB-C, DVB-S – jeżeli będziemy mieć sprzęt do oglądania telewizji warto zakupić z odpowiednim tunerem wbudowanym (odchodzą koszty prądu dla dekodera)
- Ilość portów USB, czy jest USB 3.0?
- Wymiary telewizora – Jak w punkcie pierwszym warto przeanalizować rozmiar telewizora. W niektórych przypadkach nawet 1 cm może robić różnicę.
- DLNA – możliwość korzystania z serwera multimediów, który możemy zainstalować u siebie w firmie na serwerze lub innym komputerze.
- Producent telewizora – niektórzy mają swoje firmy, z którymi nie rozstają się. Ja również 🙂
- LAN i WIFI – telewizor musi posiadać jedno z możliwych połączeń do internetu. Warto wziąć pod uwagę wifi w przypadku braku okablowania.
- Jakie aplikacje posiada system wbudowany w telewizor? Czy będzie np. YouTube?
- Możliwość nagrywania na USB
- Kolor również może okazać się istotny, aby dopasować go do wystroju biura / lokalu.
- Wejście VGA – w starszych laptopach nie ma HDMI. Trzeba przeanalizować czy będzie taki port potrzebny.
- Wyjście audio – w przypadku lokalu gastronomicznego można do wyjścia audio podłączyć wzmacniacz i głos przerzucić na dodatkowe głośniki.
- Na ile jest gwarancja dla firmy? Czy brać dodatkową gwarancję na sprzęt? Czy nie będzie wyłączenia w ubezpieczeniu dla działalności komercyjnej?
- Rodzaj procesora w telewizorze. Im szybszy tym lepszy.
- Czy kupujemy sprzęt za gotówkę czy na raty? Niektóre banki w marketach nie udzielają kredytów dla firm. Problem jest wtedy z wystawieniem faktury do paragonu. W przypadku rat warto policzyć jakie koszty poniesiemy.
- Bluetooth w telewizorze. Czy przyda nam się do przesyłania dźwięku lub podłączenia innych urządzeń?
- Czy klawiatura lub myszka bezprzewodowa będzie działać z aplikacjami na telewizorze?
- Czy telewizor posiada miejsce na uchwyty do ściany? W większości posiadają, ale warto sprawdzić przed zakupem.
- Czy chcemy, aby był standardowy pilot czy nowoczesny?
- Budżet – ile chcemy wydać na inwestycję?
Powyżej przedstawiłem Wam najbardziej istotne elementy przy zakupie telewizora. Warto je wszystkie zweryfikować i zastanowić się jaki sprzęt będzie dla nas idealny. Nie sztuką jest kupić sprzęt wypasiony we wszystko i wydać na to dużo pieniędzy. Najlepszy zakup to dostosowana jakość do ceny przy uwzględnieniu miejsca i specyfiki działania sprzętu. Mam nadzieję, że powyższa lista pomoże Wam dokonać właściwego zakupu.
Dzięki za fajną listę jedyne co bym zmienił to miejsce pytania o budżet które w zasadzie determinuje całą resztę 🙂