1500 zł ZUS od 2020 r. dla przedsiębiorców

ZUS Logo

Zbliża się nowy rok, a razem z nim większy ZUS dla przedsiębiorców… Od 2020 r. będzie wynosić około 1500 zł miesięcznie. Jednoosobowy przedsiębiorca będzie musiał co miesiąc zapłacić 1500 zł przymusowych składek. W skali roku to około 18 000 zł.

Niestety przedsiębiorcy szczególnie ci mikro są coraz gorzej traktowani w tym kraju. Zwiększająca się biurokracja, kolejne ewidencje wysyłane do kontroli i wszechobecna inwigilacja nie zachęca do prowadzenia biznesu. Zachęcam do przeczytania: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/cba-z-narzedziem-do-totalnej-inwigilacji-program-pegasus-pod-lupa-nik/xxx2nkg

Oczywiście rząd twierdzi, że przedsiębiorcy mają wspaniale w tym kraju, ale nie mali. „Wycinamy tę nieuczciwą konkurencję. Tworzymy nowe środowisko biznesowe dla tych 99 proc. uczciwych przedsiębiorców. Im chcemy pomagać” – mówił Cybulski podczas spotkania poświęconego zmianom prawa gospodarczego, w tym Konstytucji Biznesu.

Miało być lepiej dla tych najmniejszych, ale czy na pewno tak będzie? Wg mojej oceny obecna sytuacja będzie wymuszać na przedsiębiorcach wejście w szarą strefę lub przejście na etat. Ministerstwie Finansów najbardziej zależałoby na tej drugiej opcji. Pozwoli ona na dodatkowe zwiększenie wpływów do budżetu na kolejne programy socjalne.

Niedawno mówiło się o teście przedsiębiorcy, który miał doprowadzić do likwidacji firm, które wystawiają fakturę tylko jednemu kontrahentowi. W dobie plików JPK Ministerstwo Finansów jest w stanie bardzo sprawnie policzyć ile “budżet zarobi na takiej operacji”. Jednak po wypłynięciu informacji na ten temat zrobiła się burza i MF odeszło od tego pomysłu (przynajmniej na chwilę).

Warto zauważyć, że składki trzeba zapłacić bez względu na to czy się zarobiło na chleb czy nie. Taki sposób rozliczenia ich nie jest pro przedsiębiorczy. Rząd się chwali, że powstają firmy cały czas. Faktycznie tak jest, ale co z tego jak “żyją” do końca małego ZUS’u lub zakończenia się dotacji?

Czasami mam wrażenie, że te dotacje, a raczej wybierani ludzie do ich pobrania służą tylko do tego, aby wrzucić ich w pułapkę przepisów, podatków, a na samym końcu ukarać grzywną, aby zrównoważyć budżet państwa.

Wystarczy spojrzeć co się stało z środkami z OFE. Mieliśmy zbierać na własne emerytury. Ile zostało z tych pieniędzy? Jak ma obywatel zaufać państwu, jak jest tylko przez nie oszukiwany?

PPK wg mnie może okazać się kolejnym “skokiem” na kasę. Teraz jest ładnie i pięknie, że to są każdego obywatele pieniądze. A co będzie za 10 lat albo za 20? W noc można ustawę zmienić i zabrać ludziom środki.

Pozostało mi na koniec wpisu życzyć wszystkim przedsiębiorcom powodzenia w prowadzeniu biznesu w tym kraju.

1 Comment

  1. Panasiuk

    Podwyżki są coraz wyższse, ale i wartość pieniądze coraz mniejsza. To może dażyć tylko do jednego.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.