4 czerwiec 2009 r.

Mija 20 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Staliśmy się suwerennym państwem, niezależnym od rządów komunistycznych. O odzyskanie wolności walczyło bardzo dużo Polaków. Ś.p. Jan Paweł II był zalążkiem, który rozpalał w sercach Polaków siłe do walki.

Jan Paweł II

Każdy zna przecież słynne słowa “Niech, zstąpi, duch, twój, i, odmieni, oblicze, ziemi, tej, ziemi,..”, dzięki którym wiara w odzyskanie wolności stała rzeczywistym celem Polaków. Walka o wolność poprzez organizowanie ruchów robotniczych w stoczni, polityczna walka Naszego Papieża Jana Pawła II, prasa podziemna, sprzeciwianie się komunizmowi oraz wiele innych aspektów doprowadziły do upadku tego systemu.

Najlepiej wiedzą to ludzie, którzy żyli w tamtych czasach. Ja niestety byłem dzieckiem w tym okresie, więc nie mogę od strony praktycznej dużo na ten temat powiedzieć.

“Chciałbym być sobą jeszcze, chciałbym być sobą jeszcze (…)”

Jeszcze wiele osób pamięta lub posiada “kartki”, za które można było nabyć podstawowe produkty. Stanie w kolejkach za kiełbasą czy innymi dobrami.

Kartki komuna

Rozmowy Okrągłego Stołu – rozmowy prowadzone w pierwszej połowie 1989 roku przez przedstawicieli władz PRL, opozycji i Kościoła, w wyniku których rozpoczęła się transformacja ustrojowa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Źródło: www.wikipedia.org).

Obrady Okrągłego Stołu

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.