ePUAP & ZUS – jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu nie wychodząc z domu?

Wysłanie dokumentów do ZUS przy pomocy ePUAP może sprawić problem początkującym osobom. Ogólnie logowanie i chodzenie po PUE nie stwarza wielkich problemów. Pojawiają się one dopiero, gdy chcemy coś podpisać ePUAP’em. Trzeba znać pewien “myk”, który przepuszcza dalej. Po pierwsze musimy w ustawieniach zaznaczyć opcję “Podpis profilem zaufanym ePuap”.

 

ZUS & ePUAP

ZUS & ePUAP

Gdy już to zrobimy i przejdziemy do odpowiedniego wniosku, który będziemy chcieli podpisać. Wchodzimy wtedy w Usługi -> Katalog Usług i w wyszukiwarce wpisujemy np. “niezale”, zatwierdzamy enterem. Pojawi nam się wniosek płatnika składak o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Naciskamy “Przejdź do usługi”.

Niezaleganie składek ZUS wniosek

Niezaleganie składek ZUS wniosek

W kolejnym kroku na monitorze pojawi się nam komunikat jak poniżej:

ZUS zaświadczenie o niezaleganiu

ZUS zaświadczenie o niezaleganiu

Naciskamy OK i wtedy NIC się nie dzieje. Zupełnie jakby ten przycisk nie działał. Aby rozwiązać ten problem otwieramy nową kartę w przeglądarce, w której wpisujemy adres strony: chrome://plugins/

Zaświadczenie o niezaleganiu problem w Google Chrome

Zaświadczenie o niezaleganiu problem w Google Chrome

Naciskamy przycisk “Wyłącz” przy wtyczce Adobe Flash Player. Następnie postępujemy jak w kroku drugim:

Niezaleganie składek ZUS wniosek

Niezaleganie składek ZUS wniosek

Strona powinna się wtedy załadować prawidłowo. Następnie może pojawić się błąd, że nie działa wtyczka Flash Player. Włączamy ją wtedy i wypełnianie wniosku idzie dalej. Tak pokrótce wygląda rozwiązanie problemu.

 

8 Comments

 1. Abakus

  Fajny blog i ciekawe wpisy.

  Pozdrawiam.

 2. Grzegorz

  Witam,
  Czy może Pan potwierdzić, że ta konkretna usługa nadal działa. Próbowałem złożyć ten wniosek zarówno z Chrome-a (również w wersji w której było jeszcze NPAPI) jak i IE 11. Wciśnięcie przycisku OK przy monicie przekierowania do innej usługi nie daje żadnego rezultatu po za zniknięciem okienka.

 3. Ireneusz Połeć (Post author)
 4. Anna

  czy ten schemat działa na macu?

 5. Ireneusz Połeć (Post author)

  Nie testowałem.

 6. Michał

  Ustawienia Flasha w Chromie są teraz pod: chrome://settings/content/flash. Co prawda ten myk mi nie pomógł, udało mi się złożyć wniosek dopiero w Firefoksie. I jeszcze jedna ważna informacja: wcześniej w prawym górnym rogu musiałem z zakładek “Ogólny, Ubezpieczony, Płatnik” wybrać “Płatnik” – na “Ogólny” nic nie chciało pójść.

 7. Jan

  Zmieniłem z ogólny na płatnik jak wskazał Michał – i działa. U mnie tu był problem, szkoda że ZUS nie wpadł na to, że nie wszyscy będą znali myki wewnętrzne informatyków ZUSu 🙁

 8. Magda

  Szkoda tylko, że po roku już nie widać żadnego zdjęcia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.