Informacja dla podatników dokonujących sprzedaży w systemie Tax Free

Nie minęło kilka dni od utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej, a tutaj okazuje się, że Urząd Skarbowy ma ludzką twarz i informuje podatnika o sprzedaży w systemie Tax Free. Jest to tzw. zwrot dla podróżnych, którzy wywożą towary zakupione w Polsce poza kraj znajdujący się w Unii Europejskiej. Podróżny otrzymuje na granicy potwierdzenie przewozu towaru (pieczątkę), które pozwala ma na zwrot podatku VAT. Oczywiście musi on spełnić wiele warunków, aby móc ubiegać się o taki zwrot. Jednym z nich jest cena towaru – minimum 200 zł. 

http://doktorejotwarte.pl/loga/godziny+otwarcia+urzad+skarbowy+doktorejotwartepl.jpg

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Jesteś ciekaw, co jest przyczyną wysyłania takich informacji przez Urząd Skarbowy do podatników? Odpowiedź jest bardzo prosta – kolejne sposoby na wyłudzenia podatku VAT. Polegają one na tym, że sprzedawca wystawia FV dla np. Ukraińca. Następnie ten przewozi “towar” przez granicę. Otrzymuje tam pieczątkę. Następnie wraca po zwrot podatku VAT. Proceder polega na tym, że “pakowani są obcokrajowcy do autokaru” w ilości maksymalnie możliwej. Każdy dostaje iPhone’a, a raczej jego imitację z migającą diodą, żeby wyglądały one jak prawdziwe. Każdy z nich dostaje przysłowiowe 50 zł za “mrówkowanie”. 

Po powrocie następuje zwrot podatku VAT. Dlaczego np. iPhone? Jest mały, dużo można przewieźć, drogi (dużo VAT’u do odliczenia). No dobra. Pewnie zapytacie gdzie jest zysk. Otóż zysk może się pojawić w kilku miejscach. Nie będę tego dokładnie opisywać, bo nie temu ma służyć ten wpis.

Wracając do meritum. Urzędy Skarbowe zaczynają po ludzku podchodzić do podatników. Warto zauważyć, że Naczelnik nas informuje, a nie straszy. Jest to naprawdę bardzo dobre podejście. Jeden ze znajomych kilka miesięcy temu dostał upomnienie w postaci SMS od Naczelnika 3 US w Lublinie o niezapłaconym podatku VAT w terminie (z tego, co pamiętam kilka dni spóźnił się z zapłatą). Upomnienie wyglądało mniej więcej tak: “Naczelnik US przypomina, że 25 dnia miesiąca upłyną termin wpłaty podatku VAT. Prosimy o wpłatę”. Nareszcie normalność!

Co jeszcze ciekawe – pisma o Tax Free są wysyłane tylko do podatników, którzy korzystają z niego. Została obrana odpowiednia grupa docelowa, co pozwala na wysyłek do osób zainteresowanych (wykonujących zwrot Tax Free. Ja i moi znajomi jesteśmy coraz bardziej zszokowani podejściem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego do podatnika. Nie wiem jak jest w innych urzędach, ale “Trójka” idzie w dobrym kierunku. Liczymy na kolejne zmiany pro obywatelskie ku normalności!

Informacja dla podatników dokonujących sprzedaży w systemie Tax Free

Informacja dla podatników dokonujących sprzedaży w systemie Tax Free

Informacja dla podatników dokonujących sprzedaży w systemie Tax Free

Informacja dla podatników dokonujących sprzedaży w systemie Tax Free

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.