Jedno okienko – rejestracja działalności gospodarczej

Jedno okienko przy zakładaniu działalności gospodarczej. Bardzo ważna obietnica wielu rządów. Obietnice były takie, że każda osoba, która jest zainteresowana założeniem własnej firmy będzie mogła to zrobić w jednym okienku. Chodzi tutaj o załatwienie wszelkich formalności startowych.

Przy zakładaniu działalności dostajemy najpierw wpis do ewidencji działalności gospodarczej (EDG), następnie z Urzędu Statystycznego regon oraz z Urzędu Skarbowego NIP (jeżeli go nie mamy to przed zakładaniem działalności należy go wyrobić i ów kartkę trzymać, skserować i nie zgubić). Kolejnym krokiem jest rejestracja w ZUS’ie. Jeżeli na początku nie mamy pracowników to rejestrujemy się sami przy pomocy odpowiednich formularzy (zazwyczaj Panie z ZUS’u pomagają przy wypełnianiu).

jedno_okienko_zakladanie_dzialalnosci_gospodarczej

Wracając do tematu… Jak zakładałem własną działalność to praktycznie zajęło mi to pół dnia. Wiadomo, że niektórzy potrzebują będą potrzebować większa ilość dokumentów – Sanepid, wpisy do rejestrów.  Te wszystkie papiery, co wyżej można naprawdę szybko i sprawnie uzyskać. Tak naprawdę nie jest ważne dla przyszłego podatnika ile czasu poświęci na założenie firmy. Dla niego jest istotna pomoc od strony urzędników (pytanie – odpowiedź, a nie przerzucanie “ja się tym nie zajmuję, proszę iść gdzieś indziej lub wynająć sobie radcę podatkowego” – czasami można poczuć się jak w bajce Asterix i Obelix, jak ich wysyłali po piętrach w celu znalezienia odpowiedniego pokoju), jasne i klarowne prawo, które nie jest interpretowane przez organ skarbowy w różny sposób, w zależności od położenia na terenie Polski. To są najistotniejsze problemy przedsiębiorców. Nad nimi trzeba pracować, a nie nad “wysłaniem” przez urząd miasta kopii wpisu EDG do poszczególnych urzędów – bo właśnie mniej więcej w taki sposób się to odbywa.

Jedno okienko można zrobić prościej przez Internet. Petent wypełniłby odpowiedni formularz ze wszystkimi potrzebnymi danymi, które byłyby wysłane do poszczególnych organów (EDG, REGON, ZUS, US).  Następnie dokumenty otrzymałby pocztą lub odebrał gotowe osobiście. Od momentu złożenia tego formularza (liczy się godzina i data) mógłby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Oczywiście przy składaniu formularza przez Internet petent powinien otrzymać potwierdzenie złożenia dokumentów. Można oczywiście wprowadzić proste płatności, np. 10 zł i wtedy dokumenty petent dostaje listem do domu (żeby odciążyć budżet od niepotrzebnych wydatków).

Weryfikację oczywiście można przeprowadzić czy pomocy PESEL’u, nr dowodu oraz innych danych petenta. Nie ma tutaj wielkiej filozofii (przy składaniu PIT’ów wysyłanych przez Internet weryfikacją była kwota dochodu z roku poprzedniego). Nie ma co ukrywać rozwiązanie jest bardzo proste to zorganizowania, tylko dlaczego nasi rządzący nie zajmują się tym w należyty sposób?

3 Comments

  1. maniootek

    Jak najbardziej jestem za ! Sam w przyszłości będę chciał założyć firmę i przypuszczam, że najgorszy będzie start a taka e-forma wypełniania wszystkich dokumentów była by bardzo pomocna.

  2. maniootek

    Dlaczego tylko jest ten artykuł w dziale “Mikrotik” ? 😛

  3. Ireneusz Połeć (Post author)

    Faktycznie, już poprawiłem 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.