Kontrola informatyczna Książki przychodów i rozchodów (E-kontrola)

W ostatnich latach coraz bardziej modne jest wszystko z przedrostkiem “e”. Ebiznes, edeklaracje, efirma itp. Takich słów mamy coraz więcej. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić kolejne takie słowa pod nazwą “e-kontrola”. Ma to wyglądać w następujący sposób. Urzędnicy poproszą podatnika o wygenerowanie pliku *.xml z ewidencją swojej KPiR. Otrzymają oni dzięki temu możliwość lepszej weryfikacji dokumentów księgowych. Kilka lat temu powiem szczerze myślałem nad tym dlaczego państwo nie stworzy sobie systemu księgowego online, w którym każdy podatnik wysyłałby online KPiR lub inną ewidencję. Bez problemu można dzięki takiemu systemowi skontrolować lewe faktury, błędy z rozliczeniach z Urzędem Skarbowym czy kontrolę wystawionych faktur. Pole do popisu to już tylko pomysły informatyków zajmujących się pisaniem zapytań do bazy danych.

[Not a valid template]

Warto sobie zdawać sprawę, że osoby, które mają coś na sumieniu mogą mieć szybciej kłopoty niż to było do tej pory. KPiR w formacie xml pozwala na pełną obróbkę danych pod katem kontroli krzyżowych, sprawdzenie poprawności numerów wystawionych faktur. Fiskus również dzięki temu będzie wstanie sprawdzić czy dany przedsiębiorca “księguje” w KPiR wszystkie wystawione przez siebie faktury. Dostęp do narzędzi analitycznych podczas e-kontroli może pozwolić na sprawdzenie czy wszystkie towary sprzedawane są z właściwą stawką VAT.

[Not a valid template]

Szczerze mówiąc dzięki generowaniu pliku xml urzędnicy będą mogli bardzo szybko poprowadzić kontrolę nawet bez dostępu do fizycznych faktur. Trzeba przyznać, że działa Fiskusa zwiększa ilość kontroli zakończonych pozytywnie – czyli mandatem za jakąś drobną sprawę jak zduplikowana faktura za 100 zł czy coś podobnego. W sumie wystarczy to na wlepienie mandatu i podniesienie statystyk wykrywalności “szarej strefy”. Bardziej skupiłbym się na obniżeniu podatków niż na wytaczaniem armat na podatników. Przy małym podatku nikomu nie opłaca się oszukiwać i to wszyscy ekonomiści dookoła wiedzą.

4 Comments

 1. Informatyka

  Właściwy kierunek, uproszczone do maximum. XML nie waży, dużo i nie obciąży systemu, może przechowywać wiele linii. Szybko sobie z parsowaniem poradzą więc i kontrola będzie szybka i ewentualny mandat 🙂

 2. Ireneusz Połeć (Post author)

  Zgadza się 😉

 3. księga przychodów i rozchodów

  Bardzo ciekawy artykuł. Sama prowadzę swojej firmie elektroniczną księgę przychodów i rozchodów. Na szczęście nie mam nic na sumieniu, wiec nie muszę obawiać się kontroli, ale warto jest wiedzieć o takich nowinkach. Pozdrawiam

 4. Ireneusz Połeć (Post author)

  Ogólnie plik JPK ma sens i jestem za, ale kasy fiskalne online to moim zdaniem bzdura 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.