Laptop, netbook czy komputer stacjonarny?

W dzisiejszych czasach wiele osób zadaje sobie pytanie co wybrać – laptop, netbook czy komputer stacjonarny? Każdy komputerek z w/w ma swoje wady i zalety. Stacjonarny pecet pozwala na granie w wysokich rozdzielczościach czy pracę przy dużych projektach graficznych za rozsądną cenę. Nie trzeba wydawać 10 tysięcy złotych na sprzęt, który ma służyć grafikowi. Standardowy komputer ma większą matrycę, co pozwala na większy komfort pracy.

Komputer Stacjonarny

Netbooki są teraz bardzo modne. Są lekkie – zazwyczaj około 1 kg. Małe gabaryty pozwalają na swobodne przenoszenie do różnych miejsc. Cena też nie jest gigantyczna. 1500 zł trzeba zainwestować w netbooka, który pozwoli na oglądanie filmów, przeglądanie stron www i podstawowe rzeczy, które wykonuje się na komputerze. Dużym plusem netbooków, jak i laptopów jest niski pobór energii. W zależności od modelu jest on różny, ale w niektórych przypadkach pobór jest kilkukrotnie mniejszy niż w zwykłym pececie. Matryca netbooka to zazwyczaj około 9 cali, czyli trochę mało.

Netbook

Laptopy inaczej mówiąc notebooki są większe od obecnie popularnych netbooków. Pozwalają jednak na większe możliwości jeżeli chodzi i zainstalowany sprzęt. Pobierają więcej prądu niż netbooki, ale o wiele mniej niż standardowy PC. Notebooki bardziej nadają się do poważniejszych prac niż tylko grzebanie po Internecie. Większa matryca pozwala na zrobienie już podstawowych projektów graficznych na strony internetowe. Można również pograć w wiele gier, o których możemy tylko pomarzyć mając netbooka.

Przy wyborzu komputera dla siebie bardzo ważne jest wzięcie paru czynników pod uwagę:

– czy komputer będzie się przemieszczał?

– czy będziemy na nim grać?

– czy będziemy projektować grafikę na nim?

– czy chcemy zaoszczędzić na prądzie?

– czy pobieramy duże ilości plików (jeżeli tak to warto mieć laptopa lub netbooka – ustawiamy pobieranie na noc, komputera praktycznie nie słychać, a dane pobierają się na nasz hdd)

– czy komputer będzie podatny na wstrząsy (jeżeli tak to warto wybrać netbooka z dyskiem SSD)

1 Comment

  1. Ewa

    Ja jestem bardzo przywiązana do laptopa, jest on wygodny i poręczny, więc mogę pracować nawet na wyjeździe 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.