MikroTik – przekierowanie portów

Jak przekierować kamerę IP na zewnątrz?

W sieciach komputerowych coraz bardziej przydaje się przekierowanie portów. Użytkownicy stają się coraz bardziej wymagający. W systemie Mikrotik przekierowanie portów nie robi dużych problemów. Wystarczy użyć poniższej regułki:

/ip firewall nat add action=dst-nat chain=dstnat comment=”kamera IP” disabled=no dst-address=ip_zew dst-port=port_na_zew protocol=tcp to-addresses=ip_wew to-ports=port_wew

Przykładowo przekierowując kamerkę z portu 80 należy pamiętać również o przekierowaniu obrazu na zewnątrz. Co z tego, że przekierujemy stronę dostępu do kamerki, jak nie będzie możliwy jej podgląd? No dobra, ale pozostaje pytanie na którym porcie działa ów kamera?

Z pomocą przychodzi piękne narzędzie jakim jest nmap. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że używanie go bez zgody użytkownika/właściciela adresu IP jest nielegalne! Jeżeli uzyskamy zgodę (co zapewne nie będzie trudne), to skanujemy poleceniem:

serwer:/home/gladiror:$ nmap adres_ip

Pojawi się nam lista otwartych portów. Zapewne będzie port 80-ty i jakiś inny. Ten drugi przekierowujemy identycznie jak ten pierwszy i mamy w pełni działającą kamerkę IP dostępną z zewnątrz 🙂

1 Comment

  1. ziomek

    jak zrobić przekierowanie gdy adres mamy dynamiczny publiczny?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.