MPO Sita wprowadza opłaty za frakcję suchą

MPO Sita, która odbiera u nas odpady rozesłała na początku lipca informację, że zaczną pobierać opłaty za każdy worek odpadów suchych. Jak przeczytałem ten list od nich to nie mogłem uwierzyć własnym oczom.

Sprawa jest o tyle śmieszna, że ludzie wykonują za nich całą robotę, sortują frakcję na suchą i mokrą i jeszcze teraz będą musieli za to zapłacić. Nałożenie opłaty nie jest sposobem na biznes. Moim zdaniem większość ludzi zrezygnuje teraz z odbioru frakcji suchej, bo uzna to za dodatkowe obciążenie. Następnie śmieciarki po frakcję suchą będą dalej jeździć, będzie mniej klientów, mniej odpadów, koszty paliwa i pracowników takie same. I jaki z tego plus? Wyjdzie na to, że zaczną się tworzyć dzikie wysypiska lub śmiecie przeniosą się kominami do atmosfery.

Lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie 3 rodzajów worków na szkło, papier i metal. Każdy posortowałby to zgodnie z rozpiską. Firma ma wtedy gotowe worki, które wystarczy tylko przerzucić przez taśmę i sprawdzić czy faktycznie ludzie dobrze wykonali swoje zadanie.

MPO Sita - Segregacja śmieci

Motywacją dla ludzi do posortowania zgodnie z wymogami byłaby zgrzewka papieru toaletowego raz na jakiś czas w gratisie lub coś innego wykonanego z odpadów suchych. Jeżeli MPO Sita nie posiada takich maszyn do wykonywania papieru toaletowego to trzeba będzie zakupić. To nie są jakieś kosmiczne pieniądze. Jeżeli nawet nie rozdawać papieru to odsprzedać po atrakcyjnych cenach dla klienta.

Gdy śmiecie będą posortowane na poszczególne worki i sprawdzone w sortowni to wystarczy je sprzedać lub wykorzystać powtórnie (np. w formie papieru toaletowego).

Pomysły co można zrobić z odpadów można mnożyć. Wbrew pozorom jest to dobry pomysł na biznes. UE na pewno chętnie sfinansowałaby tę inwestycję. W razie czego to mogę pomóc spółce, jak nie potrafi ona sobie z tym poradzić 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.