Nowe dowody osobiste od 2011 r.

W 2011 roku zostaną wprowadzone nowe dowody osobiste, które będą miały w sobie wbudowany chip. Dokumenty będą lepiej zabezpieczone przed fałszowaniem niż obecne.

Wprowadzenie nowych dowodów pozwoli na wiele różnych udogodnień, w tym składanie podpisu elektronicznego. Dużym plusem nowych dowodów ma być brak opłaty za ich wymianę.

dowod_osobisty_2011

Dobrze byłoby gdyby nasz rząd pomyślał o głosowaniu przez Internet przy okazji wymiany dokumentów tożsamości. Pozwoliłoby to na kilkumilionowe oszczędności na papierze i osobach będących w komisjach wyborczych. Dowody mogłyby też służyć nam do wielu innych celów, które można długo wymieniać. Wszystko zależy od tego czy politycy i inne instytucje będą zainteresowane ich wprowadzeniem.

4 Comments

 1. Ireneusz Połeć (Post author)

  Wiesz moje myślenie nie ma tutaj wiele do gadania. Wystarczy spojrzeć na liczby. Około 25 000 komisji wyborczych na cała Polskę, prawie 31 mln uprawnionych do głosowania (ilość kart wyborczych), i około 200 000 osób w komisjach wyborczych mówi samo za siebie. 121 mln zł tyle kosztowały wybory prezydenckie, więc nie widzę tutaj wątpliwości ile można oszczędzić z tego na systemie informatycznym.

 2. Kozak

  INWIGILACJA!!!! Co sie dzieje z ta Polska?!!

 3. Marucins

  rozpędziłeś się gościu – nie ma żadnych odcisków palca! A dowody mają pojawić się w 2013.

 4. Ireneusz Połeć (Post author)

  No widzisz, u nas w Polsce wszystko idzie powoli 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.