Nowy system komentarzy w Allegro

Allegro wprowadziło nowy system komentarzy. Pozwala on kupującym na bardziej “rzetelną” ocenę transakcji. Rozwiązanie żywcem pobrane z ebay’a 🙂 Świstak.pl ma również bardzo podobne.

W porównaniu z poprzednią wersją systemu komentarzy w nowej mamy dodatkową ocenę za Zgodność przedmiotu z opisem, Kontakt ze sprzedającym, Czas realizacji zamówienia, Koszt wysyłki + standardowy komentarz. W/w opcje są w skali od 1-5.

Nowy system komentarzy AllegroDodatkowo mamy podsumowanie każdego użytkownika, który zebrał minimum 10 komentarzy w nowym systemie. Wyliczana jest średnia arytmetyczna ze wszystkich ocen.

Nowy system komentarzy AllegroNiektórym sprzedającym nie podoba się nowy system komentarzy. Dotyczy to głównie kosztów wysyłek, które są czasami wg niektórych wygórowane. Z drugiej strony nikt przecież nie ukrywa ile będzie kosztowało wysłanie paczki (opisane jest to w aukcji).

Problem polega na tym, że niektóre koszty przesyłek są kilka razy zawyżone. Albo ktoś wysyła tylko kurierem i Poczty Polskiej nie uznaje. Inna oczywiście jest sprawa, gdy ma się pracownika, którego trzeba opłacić. Koszty pakowania też często mogą być znaczące, na co wielu kupujących nie zwraca uwagi.

Często spotkałem się z opiniami, że można coś wysłać zwykłym listem priorytetowym zamiast poleconym. Czy faktycznie to jest dobre? Dla sprzedającego niezbyt z prostej przyczyny – jak paczka nie dojdzie nie ma dowodu nadania, a co za tym idzie kupujący może uznać, że firma go oszukała i wcale towaru nie wysłała. Drugą sytuacją może być kupujący odbierze paczkę, ale zatai to przed sprzedającym i spróbuje wyłudzić zwrot gotówki za towar, ponieważ zginął podczas transportu.

Handel elektroniczny jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Dzieje się tak dlatego, że jest dużo problemów z tym związanych. To czy nowy system komentarzy w Allegro pozwoli rozwikłać niektóre z nich zobaczymy za jakiś czas.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.