Oznakowanie i pasy – ul. Łęczyńska remont

Dosyć duże kontrowersje budzi oznakowanie na ul. Łęczyńskiej dotyczące ścieżki rowerowej, która ma być wykonana w jezdni. Z jednej strony nie dziwię się, ponieważ moim zdaniem umiejscowienie ścieżki rowerowej w jezdni jest niebezpieczne dla rowerzystów. Jednocześnie stwarza problemy dla kierowców.

Według mnie ścieżki rowerowe powinny znajdować się poza pasem drogowym. Na pewno zwiększy to bezpieczeństwo rowerzystów, którzy w wielu przypadkach nie znają przepisów ruchu drogowego. Swoją drogą jak można wpuścić do ruchu drogowego osobę nie znającą podstaw poruszania się rowerem?

Nie jestem tutaj przeciwko rowerzystom. Chodzi raczej o sens robienia ścieżek rowerowych w jezdni. Tym bardziej, że równolegle do ul. Łęczyńskiej zrobiona jest ścieżka rowerowa wzdłuż Bystrzycy. Kolejną sprawą jest blokowanie pasa drogowego w zimie przez owe drogi dla rowerów. Bardzo mało osób jeździ w zimie rowerem. Dlaczego kierowcy mają gnieść się na wąskiej drodze, skoro mogliby mieć 1,5 metra więcej miejsca? Może rozwiązaniem tego nonsensu byłoby ustawienie znaku, który w danych miesiącach “likwiduje” ścieżki rowerowe na rzecz kierowców?

Proszę zastanowić się czy czują się Państwo bezpieczni jak Wasze dziecko porusza się po ścieżce rowerowej wyznaczonej w jezdni? Raczej chyba nie za bardzo… Moim zdaniem ścieżki rowerowe powinny być budowane w miejscach, gdzie rowerzyści będą czuć się bezpieczni. Przecież rowerzyści to również dzieci, a nie same osoby dorosłe. Czasami nieznajomość elementarnych zasad ruchu drogowego może doprowadzić do tragedii. Resztę pozostawiam do przemyślenia.

Poniżej przedstawiam układ znaków, pasów kawałka ulicy Łęczyńskiej (ten dla najbardziej zainteresowanych).

[Not a valid template]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.