Pix Blocks – nauka programowania dla dzieci

Pix Blocks Nauka programowania dla dzieci

Od początku września pracuję z dziećmi w szkole na aplikacji Pix Blocks, która ma na zadaniu nauczyć podstaw programowania.

Możliwości tego oprogramowania testowałem, biorąc pod uwagę typowe aplikacje jak Baltie, który jest standardem w szkole.

Po zapytaniu swoich uczniów, która aplikacja najbardziej im się podoba dostałem krótką odpowiedź – PixBlocks!

Dlaczego PixBlocks?

Właśnie – dlaczego PixBlocks, a nie Baltie? Z własnych obserwacji widzę, że dzieci bardziej zainteresowane są króliczkiem, który wykonuje pewne operacje niż czarodziejem. Wiąże się to z kilkoma przyczynami. Interface graficzny Baltiego jest dużo gorszy niż PixBlocks. W obecnych czasach jest to bardzo istotne wśród dzieci. Nie ma się co oszukiwać, ale wiele z nich gra na różnorakich grach i dzięki temu ich wymagania wzrastają jeżeli chodzi o szatę graficzną. Według mnie interface użytkownika jest bardziej przejrzysty, co pozwala dziecku w wieku 6-7 lat zainteresować się programowaniem. Dodatkowo aplikacja pozwala na zdobywanie gwiazdek, tak jak przechodzenie kolejnych poziomów w grze.

Dużym atutem oprogramowania są możliwości szybkiej weryfikacji z poziomu panelu nauczyciela postępów w nauce. Tworzenie sprawdzianów czy prac domowych jest bardzo proste i pozwala na szybką ich weryfikację.

Za każde dobrze wykonane zadanie uczeń dostaje gwiazdkę.

Pix Blocks - zdobywanie gwiazdek
Poprawnie wykonane zadanie w Pix Blocks – gwiazdka.

Uczeń po zalogowaniu na górze widzi ile zdobył gwiazdek (zupełnie jak w dzisiejszych grach zbieranie pucharków i innych punktów.

Liczba gwiazdek w Pix Blocks
Liczba gwiazdek w Pix Blocks
Pix Blocks - nauka programowania.

Na powyższym zdjęciu widać ile zadań wykonał uczeń, w jakich kursach udało mu się zrobić je. Pozwala to na szybką weryfikację postępów w nauce.

Każda klasa otrzymuje listę loginów i haseł, które można w prosty sposób wygenerować w postaci pliku pdf, wydrukować i rozdać w klasie. Nawet w razie zapomnienia haseł przez uczniów (co jest normalne :)) kolejny wydruk to nie jest problem.

Poniżej można zobaczyć przykładowe “karteczki” generowane przy pomocy aplikacji.

PixBlocks - dane ucznia do logowania
Dane logowania dla uczniów drukowane w formacie PDF

Aplikacja z poziomu panelu nauczyciela pozwala na dodanie klasy, wprowadzenie ucznia do danej klasy, wygenerowanie loginu i hasła dla niego.

Pix Blocks - Lista klas

Bardzo dobrą opcją jest sprawdzanie ostatniego logowania. Pozwala to nauczycielowi weryfikację jak dawno uczeń używał aplikacji. Przy pomocy pewnych zachowań pozwala to na zwiększenie motywacji przy rozwiązywaniu zadań.

Pix Blocks

Pix Challenge Programming

Pix Blocks organizuje również konkurs międzynarodowy w Poznaniu, który pozwala się sprawdzić. Podzielony został na 3 kategorie wiekowe:

Pix Programming Challenge

Początkowo są eliminacje, w których należy zrobić poprawnie 75% zadań. Kolejny etap konkursu to wykonanie najszybciej 20 zadań. Wszystkie te zdania wykonuje uczeń sam. Kto pierwszy ten lepszy 😉

Następny etap to Poznań i walka na żywo z innymi 😉

Nagrody w konkursie Pix Blocks

Zachęcam do przetestowania, ponieważ naprawdę warto zainteresować się tym temat z uwagi na prostotę nauki, możliwości dla nauczyciela sprawdzenia postępów wykonywania zadań oraz prosty interface, który pozwala dzieciom szybko przyswoić nową wiedzę.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.