Podział rezerwy celowej na 2016 r.

04.02.2016 r. o godzinie 17:30 rozpoczęła się sesja Rady Dzielnicy Bronowice. Na spotkaniu pojawili się początkowo radni i policjanci z komisariatu nr 6 w Lublinie, w celu przekazania zaproszenia na na konsultacje społeczne na temat rozwiązywania problemów uciążliwych dla mieszkańców. Spotkanie ma się odbyć 23 lutego w Komendzie Miejskiej Policji. Na spotkaniu pojawił się również przedstawiciel Straży Miejskiej oraz p. Iza Gawęcka z Punktu Kultury przy ul. Skibińskiej wraz z dwoma młodymi mieszkańcami Starych Bronowic.

Przedstawicielka Punktu Kultury przedstawiła projekt Bronoparku, czyli miejsca, w którym młodzież mogłaby ćwiczyć na drabinkach. Obecnie jest to dosyć popularny sport wśród tej kategorii wiekowej. Według mnie byłoby to dobre miejsce na rozładowanie emocji i zarażenie młodzieży w tego typu aktywność fizyczną. Niestety projekt został skrytykowany z uwagi na “brak możliwości finansowych”. Sama koncepcja to jak zwykle każdy z radnych powiedział, że jest ZA, ale nie z rezerwy celowej. Kolejny rok powtarza się historia, jak to rezerwa celowa służy do “betonowania dzielnicy”. Marian Ignaciuk stwierdził, że “w ubiegłym roku szeroko pojęta kultura w Lublinie dostała 50 mln na działalność plus 20 mln na inwestycje, czyli 70 mln zł” i według jego opinii do Punkt Kultury powinien sfinansować tę inwestycję z pieniędzy przeznaczonych na szeroko pojętą kulturę. Również z uwagi na to, że Punkt Kultury otrzymał niecały 0,5 mln zł na swoją działalność. Ogólnie Marian Ignaciuk poprowadził w taki sposób rozmowę, aby nie poprzeć projektu, a jednocześnie go zdyskredytować informacją, że Punkt Kultury dostał tyle i tyle pieniędzy i dlaczego oni nie zrobią tego z własnych środków.

Nie docierają nawet do nich informacje, że dzięki inwestycji w Bronopark będziemy liderami w Lublinie. A wypowiedź Mariana Ignaciuka (https://youtu.be/6GkdfM5KuBw?t=25m2s) woła o pomstę do nieba. Powołuje się na inne osoby i na ich opinie jednocześnie nie mówiąc, co dokładnie powiedziały, zasłaniając się tym że nie dostał upoważnienia od nich. To jest ewidentne niedopowiedzenie, które miało jednoznacznie zdyskredytować projekt Bronoparku. Cała rozmowa została sprowadzona do tego, że “kultura chce zabrać pieniądze na kulturę”, zamiast “kultura chce dostać pieniądze na rozwój młodzieży”. W dalszej części można zobaczyć w jak sprytny sposób można ustawić głosowanie stawiając radnych pod ścianą bez świadomości nad czym będzie głosowanie. Przecież każda inwestycja na pewno jest potrzeba, ale warto byłoby, żeby radni mogli pójść, zobaczyć i sami stwierdzić co jest w tym momencie najważniejszym priorytetem. Moim zdaniem powinno być tak jak na Radzie Miasta Lublin, gdzie radni otrzymują porządek obrad włącznie z tym nad czym będzie głosowanie. Oczywiście tutaj został jak zwykle zwołany “zarząd”, który ustalił sobie, nad czym będzie głosowane i całkiem możliwe, “co warto poprzeć”. Jedna wielka ustawka (https://youtu.be/6GkdfM5KuBw?t=1h6m6s).

Marian Ignaciuk: “Szanowni państwo – tyle mamy wniosków, które wpłynęły”.

Andrzej Szyszko: “Trzeba odbić i każdemu dać w rękę”.

Marian Ignaciuk: “Po co?”.

Andrzej Szyszko: “Żeby się każdy zapoznał”.

Marian Ignaciuk: “Zaraz się zapoznasz”.

Marian Ignaciuk: “Myślę, że szkoda czasu na czytanie tego, jeżeli tu niektórzy piszą po 3 strony kosztorysy itd. Ja myślę, że dużo większym sensem będzie jak ja to przedstawię w syntetycznym skrócie i przedyskutujemy i przegłosujemy albo i nie”.

Chyba nie muszę tego dalej komentować? Resztę niech każdy sobie sam zobaczy “jak wyglądają Rady Dzielnicy Bronowice podczas dzielenia pieniędzy”.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że cyrk to się dopiero zaczął podczas głosowania (niestety nie ma tego na nagraniu). Głosowano za oświetleniem 3 lamp przy kościele.

LAMPY PRZY KOŚCIELE Św. KRZYŻA (1 głosowanie)

ZA – Marian Ignaciuk, Andrzej Szyszko, Danuta Bochniarz i ktoś jeszcze

PRZECIW – 3 osoby

WSTRZYMAŁO SIĘ – 6 osób (w tym Hanna Księżopolska-Bachmatiuk)

Jednocześnie wielu osobom nie spodobało się to, że ksiądz Duma będzie mieć latarnie, ponieważ uważali że są ważniejsze inwestycje na dzielnicy. Zrobiło się trocho szumu o to. Za chwilę Hanna Księżopolska-Bachmatiuk zbulwersowana mówi, że ona była przeciwko, ale nie zagłosowała, bo pisała protokół z posiedzenia i nie słyszała (sprawa kuriozalna, ponieważ musiała podnosić rękę, ponieważ zawsze jest liczone “ZA”, “PRZECIW”, “WSTRZYMAŁ SIĘ”). Zrobiła z siebie ofiarę losu i zostało w końcu powtórzone głosowanie, w którym 6 osób było przeciwko latarniom, 3 za i 4 wstrzymało się. Jedną z osób, która ZMIENIŁA zdanie na drugim głosowaniu był Marian Ignaciuk.

Kolejnym głosowaniem był tzw. “murek” z poprzedniego roku. 9 osób było ZA, natomiast 4 wstrzymało się (Szyszko, Połeć, Grądzielewski i Czapczyński). Murek został przegłosowany. Wstrzymałem się z jednej przyczyny – poszły pieniądze w poprzednim roku i wahałem się, co dalej robić – czy robić bezsensowną inwestycję dalej czy zmarnować pieniądze z poprzedniego roku. To był powód wstrzymania się.

Wykonanie schodów przy ul. Jesienniej było kolejnym projektem pod głosowanie. Większość rady poparła projekt za ponad 10 000 zł (w tym ja).

Kolejną inwestycją, która została zaakceptowana przez radę był Bieg Papieski. 12 osób było za, natomiast 1 wstrzymała się (Mariusz Grądzielewski). Osobiście uważam to za bardzo dobrą inicjatywę, ale co do zarządzania organizacją i procedurami mam pewne zastrzeżenia (tak jak przedwczesne puszczanie biegu dla danej kategorii, jak to miało miejsce w poprzednim roku). Mam nadzieję, że znajdzie się jakiś “profesjonalista”, który podniesie renomę tego biegu.

PRZEDSZKOLE PRZY UL. BRONOWICKIEJ

Przedszkole przy ul. Bronowickiej zostanie dofinansowane kwotą 10 000 zł (12 za, 1 osoba wstrzymała się) na doposażenie placu zabaw, którego na dzień dzisiejszy tam praktycznie nie ma.

STÓŁ BETONOWY PRZY GRILL’u

13 osób poparło jednogłośnie postawienie stołu betonowego przy grill’u na ul. Bronowickiej / ul. Firlejowskiej (koszt 3 500 zł).

BRONOPARK

Inwestycja, która nie doczekała się był Bronopark (3 osoby ZA (Czapczyński, Połeć, Grądzielewski), 4 PRZECIW, 6 wstrzymało się). Niestety niezbędna inwestycja została olana przez obecnych radnych.

Ogrodzenie nad bramką (Zespół Szkół Budowlanych)

Kolejne prośby o inwestycje to Zespół Szkół Budowlanych przy ul. Słowiczej. Chodzi o wykonanie ogrodzenia nad drugą bramką (7300 zł). Została odrzucona (3 – za, 4 przeciw, 6 wstrzymało się).

ŁAWECZKI DLA BRW BRONOWICE

Pozytywnie zostały również zaopiniowane ławeczki dla piłkarzy BRW Bronowice, którzy grają przy ul. Słowiczej w Lublinie (niecałe 5000 zł). Jest to wymóg Lubelskiego Związki Piłki Nożnej, aby mogli dalej grać w rozgrywkach.

LATARNIE PRZY UL. MĘCZENNIKÓW MAJDANKA 38-40 (30 000 zł)

3 latarnie przy ul. Męczenników Majdanka 38-40 zostały prawie jednogłośnie przyjęte przez radnych.

Dofinansowanie Liceum nr 8 (3200 zł)

6 za, 6 przeciw, 1 wstrzymał się.

Chodnik przy ul. Lucyny Herc (obok szkoły) – 57 000 zł

12 za, 1 przeciw (Krystyna Futa). Przed tym ostatnim głosowaniem rozpętała się niewielka awantura, ponieważ p. Futa bardzo się oburzyła, że pod jej domem chodnik nie jest robiony przez 20 lat, a Marian Ignaciuk chciał przeznaczyć te pieniądze na chodnik przy ul. Lucyny Herc. Chyba wiadomo z czego wynikał głos przeciwny 😉

Niestety nie mam pełnych danych, co do głosowań, ponieważ nie nadążyłem zapisywać wszystkich głosowań (kto jak głosował). Działo się to dosyć szybko, więc ciężko było zapisać. Jednocześnie warto podsumować jak wygląda sprawa inwestycji na Bronowicach. Sprawy chodnikowe niestety wygrały, choć zostały zostawione jako ostatnie głosowanie. Dużym plusem jest dofinansowanie BRW Bronowice, wykonanie przejścia przy ul. Jesiennej (dokumentacja została zapłacona w tamtym roku w rezerwy celowej). Szkoda, że w dalszym ciągu jesteśmy w XIX wieku jak to mówi Marian Ignaciuk. Tylko co on robi, żeby tak nie było jako osoba kompetentna i znająca wszystkich w mieście i ratuszu? 😉 Warto obejrzeć całe nagranie i odpowiednie wnioski każdy na pewno wysunie (…)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.