Potwierdzenie numeru VAT (VIES)

Jak sprawdzić czy dana firma ma numer VAT EU?

Przy obrocie produktami w krajach Unii Europejskiej dla osób będących czynnymi podatnikami VAT niezbędny jest numer VAT EU. Służy on do rozliczeń miedzy krajami. W praktyce wygląda to tak, że np. przedstawiciel firmy niemieckiej przyjeżdża do Polski w celu zakupu materiałów (np. budowlanych).

Gdy posiada VAT EU oraz dokument, który to potwierdza sprzedający wydaje mu towar po cenie netto. Zagraniczny kontrahent nie płaci podatku VAT w naszym kraju. Taka sama sytuacja ma miejsce gdybyśmy wyjechali za granicę i kupowali coś do naszej działalności gospodarczej.

VAT EU

Często przydaje się szybko zweryfikować kontrahenta – czy faktycznie posiada numer VAT EU. Można to zrobić korzystając ze strony: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=PL Po uzupełnieniu kraju, z którego jest kontrahent oraz numeru NIP uzyskamy wiedzę czy jego numer NIP jest numerem VAT EU.

2 Comments

  1. vies

    Na stronie http://zmianywpodatkach.pl/ znajduje się formularz gdzie można zweryfikować kilkadziesiąt numerów VAT kontrahentów jednorazowo, nie jest wymagane wklepywanie jednego numeru pod drugim, wystarczy wkleić liste z numerami do formularza a wyniki zgodne z wynikami strony polecanej powyżej pojawią się na nowej stronie.
    bezpośredni link: http://zmianywpodatkach.pl/vies-hurtowa-weryfikacja.html

  2. prawnik

    Osoby, które często sprawdzają numery VAT w dużych ilościach mogą skorzystać z aplikacji znajdującej się tutaj: http://vat-number-validation.eu/vat-ue/
    Dla wielu może być bardzo pożyteczne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.