RozGROMić konkurencję gen. Roman Polko

Początkowo sceptycznie podchodziłem do książki poświęconej wojsku. Myślałem, że będzie to nudna opowiastka o armii. Wystarczyło jednak kilka stron książki RozGROMić konkurencję i stwierdziłem, że warto zainwestować czas, aby dotrzeć do jej końca 😉

Autor:
Paulina Polko, Roman Polko

ISBN:

Opis:

Cena:

Ogólnie mówiąc książka opowiada o karierze generała Romana Polko w armii. Napisana jest w dosyć ciekawy sposób i trzeba przyznać, że bardzo szybko się ją wchłania 😉 Pokazuje on na przykładach wojennych w jaki sposób zostać dobrym liderem, jak utrzymać swoją pozycję czy jak zmotywować ludzi do działania.

Książka również ukazuje “zachowania” ludzi, gdy są zmęczeni, mają duży na głowie czy ogarnia ich strach. Bardzo ciekawą rzeczą szczególnie w działalności gospodarczej jest problem, gdy zabraknie osoby, która “ogarnia wszystkie tematy”. Jak się zabezpieczyć przed tą sytuacją i doprowadzić do tego, żeby biznes dalej mógł funkcjonować.

Roman Polko pokazuje, że łatwiej jest dążyć do sukcesu / zwycięstwa niż je później utrzymać. Po zdobyciu zwycięstwa ludzie tracą w pewnej części motywację do dalszej walki i treningu. Generał twierdzi również, że osoby, które nie są w stanie wykonać samodzielnie powierzonego zadania powinny być usuwane z zespołu, ponieważ będą negatywnie wpływać na inne osoby z grupy.

Jednocześnie warto zauważyć, że książka jednoznacznie wskazuje, że każdy zespół czy grupa (armia, firma itp.) powinna być tylko jednego lidera / szefa, który będzie brał na siebie pełną odpowiedzialność za działania całego zespołu. W przypadku większej ilości “prezesów” odpowiedzialność zaczyna się rozmywać i faktycznie nie wiadomo kto jest winien. Wpływa to negatywnie na morale zespołu i nie pozwala odsiać “ziarna od plew”.

Dosyć ciekawą kwestią są negocjacje opisane w tej książce. Generał Polko stwierdza, że negocjacje nie polegają na tym, że jedna osoba wygrywa, a druga czuje, że została oszukana. Taki wynik prowadzi do szybkiego konfliktu i może się okazać, że za chwilę musimy znowu negocjować, albo możemy przez takie “zwycięstwo” przegrać całą wojnę.

[Not a valid template]

Książka zawiera również wiele przykładów z historii świata (Hannibal, Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon oraz wielu innych wielkich dowódców), na których można zauważyć jak powinno zarządzać się zasobami ludzkimi. Trzeba zaznaczyć, że zarządzanie ludźmi, ich motywowanie i wynagradzanie jest najtrudniejszą rzeczą w wojsku i biznesie.

“Wojna nagradza kreatywność, zwłaszcza że zwykle jest to też cecha ludzi bardziej zdeterminowanych, a więc tych którzy zrobią wszystko by zwyciężyć.”

Zachęcam do zapoznania się z pozycją, ponieważ naprawdę warto. Wojsko można spokojnie przełożyć na prowadzenie firmy. Pojawią się podobne problemy i podobnie trzeba rozwiązać pewne problemy.

Źródło:

http://img.radio.cz/pictures/osobnosti/napoleon.jpg

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.