Ruter TP-LINK & zarządzanie przez Internet (WAN)

W pewnych sytuacjach bardzo przydatnym narzędziem jest możliwość konfiguracji urządzenia klienta zdalnie (bez wchodzenia do jego sieci lokalnej). Pozwala to na szybką reakcję na problemy w sieci bez przychodzenia i marnowania czasu u niego. Oczywiście nie zawsze się da być u Klienta.

Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest ustawienie odpowiednią opcję w ruterze, która pozwoli na łączenie się przez WAN (port, do którego podłączamy do Internetu / innej sieci).

W urządzeniach TP-LINK wchodzimy do zakładki System Tools -> Remote Management:

remote_managamentDomyślnie wygląda to jak powyżej. W obecnej wersji żadnej komputer nie ma możliwości konfiguracji rutera od strony portu WAN. Zamiast domyślnych zer możemy wpisać konkretny adres IP, z którego chcemy konfigurować urządzenie zdalnie. Ta opcja pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa (bo nie dajemy całemu światu dostępu).

Inną możliwością jest wpisanie: “255.255.255.255”, co daje dostęp z każdego adresu IP. Troszkę dziwnie sobie programiści z TP-LINK to nazwali, ale to już ich sprawa 🙂 Należy jednak unikać używania tego wpisu ze względów bezpieczeństwa.

Przydatną rzeczą jest zmiana domyślnego portu (80) na inny, niestandardowy. Zwiększa w małym stopniu bezpieczeństwo.

2 Comments

  1. Karolsky

    Mega słabe, bo nie ma mozliwosci https, a dzisiaj to podstawa, kazde moze przejac dane dostepowe do router przez uzycie http

  2. Ireneusz Połeć (Post author)

    Zgadza się. Nie jest to bezpieczne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.