Storage GIGACON 2009 w Warszawie

Miałem zaszczyt być na konferencji GigaCon w Warszawie. Impreza była poświęcona pamięciom masowym. Kilka prezentacji firm oraz produktów i ich programów.

Sposoby na zabezpieczanie danych od strony kopii zapasowej (backup). Taśmy, bezpieczeństwo urządzeń mobilnych. Na spotkaniu możn było spotkać wiele ciekawych osób, którzy są specjalistami IT.

Storage GigaCon 2009

ODZYSKIWANIE DANYCH

Poznałem Pana Krzysztofa Młynarskiego z firmy Teleinformatica, który poprowadził wykład “Bezpieczeństwo nośników danych w urządzeniach mobilnych”. Rozmawiałem z nim na temat bezpieczeństwa informacji na nośnikach danych. Chodziło głownie o odzyskiwanie danych nadpisanych. W praktyce wygląda to w ten sposób, że sformatowany dysk (tutaj to wiadomo) lub nadpisany nie daje 100% pewności usunięcia z niego wszystkich danych.

GigaCon 2009 Krzysztof Młynarski & Ireneusz Połeć

Ciekawą rzeczą są również płyty CD/DVD – RW (wielokrotnego zapisu). Otóż pozwalają one na odzyskanie pewnej części nadpisanych danych. Dzieje się to dlatego, że laser równomiernie nie nadpisuje poprzednie dane. Chodzi tutaj, że ścieżka lasera może być lekko przesunięta w jedną ze stron i to wystarczy na odtworzenie danych, które znajdowały się na płycie. Oczywiście takie ratowanie informacji nie jest wykonalne w warunkach domowych, tylko w specjalnie do tego przygotowanych laboratoriach.

Dysk twardy

Istnieje jeszcze wiele innych metod do odzyskiwania informacji z różnych nośników. Wykorzystywane są one głównie przez służby bezpieczeństwa, ponieważ odzyskanie danych nie jest tanie i proste. Im trudniej odzyskać dane tym więcej trzeba zapłacić za usługę. Oczywiście ważność danych wpływa na to czy warto jest je odzyskać czy nie.

TYLKO FIZYCZNE ZNISZCZENIE NOŚNIKA

GWARANTUJE 100% UTRATĘ DANYCH

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.