Ubezpieczenie OC i niezapłacenie składki

Brak pieniędzy na OC

W obecnym czasie wiele osób liczy każdy “grosz”, aby móc przetrwać epidemię. Niestety każdy z nas posiadający samochód ma obowiązek ubezpieczyć go od odpowiedzialności cywilnej.

Warto pamiętać, że takie ubezpieczenie trzeba zawrzeć, aby uniknąć płacenia kary do UFG. Poniżej przedstawiam tabelę, która wskazuje ile będziemy musieli zapłacić za brak podpisanej polisy.

Opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych aktualne na 2020 r. (Źródło: https://www.ufg.pl/)

Wysokość opłaty nie dość, że zależy od pojazdu, ale również od długości “luki” w ubezpieczeniu. Do 3 dni jest to 20% opłaty, od 4-14 dni 50%, natomiast powyżej 14 dni będzie wynosić 100%.

Jak sami widzicie wysokość opłaty nie jest mała. Jeżeli nie macie pieniędzy na przedłużenie opłaty za OC macie 3 możliwości:

  1. wykupić ubezpieczenie w systemie ratalnym
  2. ubezpieczyć auto i nie zapłacić od razu składki
  3. nie ubezpieczyć i próbować wytłumaczyć to przed UFG problemami finansowymi związanymi z koronawirusem

Osobiście proponowałbym zastosować opcję 1 lub 2. Pozwoli Wam to na spokojne jeżdżenie. Druga opcja co prawda może doprowadzić do sprawy w sądzie w przypadku długiej zwłoki w zapłacenie, ale na początku Towarzystwo Ubezpieczeniowe na pewno będzie się z Wami kontaktować, w celu wyegzekwowania składki przed drogą sądową. Czasami okres tej zwłoki jest w stanie pozwolić na polepszenie swojej sytuacji finansowej. Oczywiście musimy się liczyć z dodatkowymi odsetkami, które będzie trzeba przekazać do TU.

1 Comment

  1. Michał

    Warto też dodać że jak się długo nie ma OC to niestety doliczają całkiem spore kary (oprócz zaległych składek). Kto ma taki problem niech szybko poszuka rozwiązań :/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.