Wake On Lan – zdalne uruchamianie komputera

Czasami przydaje się “wybudzić” komputer ze snu nie będąc przy nim fizycznie. Można to wykonać za pomocą opcji Wake On Lan, które jest dostępna w BIOS’ie. Większość płyt głównych, które mają wbudowaną kartę sieciową obsługuje “zdalne budzenie”. Należy przed dalszą częścią sprawdzić opcję w BIOS-ie – Wake On Lan czy jest na Enable (lub o podobnej nazwie).

Działa to w bardzo prosty sposób. Karta sieciowa posiada adres MAC (fizyczny adres karty sieciowej), który jest przypisany unikatowo do karty sieciowej. Oczywiście istnieje możliwość jego modyfikacji, ale to nie o tym mowa w tym wpisie. Adres można uzyskać przy pomocy polecenia cmd -> ipconfig /all lub ifconfig w Linuksie.

Do zdalnego obudzenia naszego komputerka potrzebujemy mieć wyłączony komputer podłączony do sieci lokalnej lub bezpośrednio do Internetu, który posiada w/w opcję. Pobudkę możemy wykonać przy pomocy programu WOL – Magic Packet Sender 1.5.

WOL - Wake On Lan

Na górze w Profile wstawiamy nazwę profilu (np. nazwa komputera). Host name uzupełniamy wpisem adresu IP komputera do obudzenia (nie jest to wymagane, ale z tego co zauważyłem to warto wpisać tam jakiś adres IP, aby nie pojawiał się komunikat błędnym adresie. Subnet mask w sieci lokalnej wybieramy na 0.0.0.0, natomiast w MAC Address wpisujemy adres fizyczny karty sieciowej z myślnikami (jak na screen’ie). Protokół to będzie UDP, natomiast port zostaje domyślny – 9.

Po uzupełnieniu w/w informacji naciskamy przycisk Send i jeżeli obydwa komputery są w tej samej sieci to komputer powinien wybudzić się ze snu 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.