Wifi dla całej Polski za darmo

Bezprzewodowy dostęp do Internetu staje się coraz bardziej popularny. Jeśli powiedzie się rządowy program Cyfrowa Polska, wkrótce mieszkańcy całej Polski będą mogli korzystać z podobnych usług nieodpłatnie.

W ramach projektu Cyfrowa Polska firma, która wygra przetarg, zobowiązana będzie do pokrycia całego kraju siecią przekaźników umożliwiających każdemu użytkownikowi bezprzewodowe podłączenie swojego komputera do Internetu. Pomimo, iż korzystanie z Sieci będzie w pełni darmowe, usługa obwarowana zostanie kilkoma poważnymi ograniczeniami. Wśród najważniejszych warto wymienić maksymalną szybkość do 256 kb/s oraz fakt, iż połączenie zostanie przerwane już po 30 minutach.

Przeczytałem właśnie wpis na wp.pl dotyczący sieci bezprzewodowej dla całej Polski 🙂 Podobno każdy ma mięć dostęp do sieci bezprzewodowej. Na początku zadałem sobie pytanie czy rzeczywiście jest to realny pomysł do wykonania.

Analizując możliwości wifi doszedłem do wniosku, że pomysł jest bez sensu. Wifi to nie telefonia komórkowa, której fale są o mocy 15W albo i więcej (wtedy potrzebna jest opinia środowiskowa). 2,4 GHz według obecnego prawa to 100 mW, 5 GHz – 200 mW. To jest o wiele mniej niż sieci komórkowe, które przenikają przez domy.

W sieciach bezprzewodowych najważniejsza jest widoczność pomiędzy nadajnikami a odbiornikami. Nie ma możliwości pokryć całego obszaru Polski z tego względu, że jest to finansowo totalnie nieopłacalne. Co do prędkości, która ma być to za te kilka lat standardem będzie kilka Mb/s, a oni będą to projektować na kilkaset kb/s. Jest sens? Później będzie kolejna modernizacja i kolejna kasa w błoto.

A co się stanie z firmami telekomunikacyjnymi, które mają swoje sieci na 2,4 i 5 GHz? Sieci będą się zakłócać? Panowie troche logiki, a nie rzucanie pustymi hasłami…

1 Comment

  1. Jerzy

    Witam.Przeczytałem informacje na temat internetu besprzewodowego.W Lublinie jest dzielnica w której brak jest nadajnika 5 Ghz [ulice Junoszy,Popiełuszki,Poniatowskigo,Głowackiego,do Al. Racławickich .Najlepsza lokalizacja anteny nadawczej np.10 piętrowe budynki Al.Racławickie /Godebskiego ,Gimnazjum Staszica ,Bursa przy Popiełuszki.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.