Zmiana wysokości podatku VAT od 2011 roku

Od początku roku zmieniły się stawki VAT w Polsce. Najwyższa stawka wzrosła do 23%. Jest to dosyć sporo, ale myślę że Polacy jakoś sobie z tym poradzą 🙂 Zwiększenie podatku było podobno konieczne, żeby łatać dziurę budżetową (dalej im mało pieniędzy to jeszcze teraz wzięli się za oszukanie na OFE). Zwiększenie podatku nastąpiło od nowego roku nie tylko w Polsce:

Kraj Stawka z 2010 r. Stawka od 2011 r.
Litwa 22% 21%
Polska 22% 23%
Wielka Brytania 17,5% 20%
Portugalia 21% 23%
Słowacja 19% 20%
Szwajcaria 7,6% 8%

Najwidoczniej kryzys odbił się w wielu krajach europejskich. Czy faktycznie nie odczujemy tego podatku? Tak naprawdę to wszystko zależy od sprzedawców – czy będą chcieli zmniejszyć własne marże, aby cena nie uległa zmianie, czy jednak marża zostanie na stałym poziomie. Na początku roku ceny niektórych produktów mogą być identyczne niż przed rokiem. Wiąże się to z wieloma problemami – przemetkowaniem cen, więc raczej sprzedawcy dadzą sobie spokój z bawieniem się w to, ponieważ przy większym asortymencie może być to kłopotliwe, czasochłonne, a co za tym idzie kosztowne.

Vat

Po pewnym czasie jednak wiele produktów może zdrożeć drastycznej niż ten 1%. Wiąże się to z wieloma problemami. Producent produkując np. telewizor narzuca 23% podatku vat, następnie transport teogo produktu do hurtowni kosztuje kolejny podatek 23% od zysku, z hurtowni kupuje sklep, który też dostarczyć musi produkt do swojego sklepu i naliczyć podatek. Przy założeniu, że nikt nie zmniejszy własnej marży na różnicę w podatku łatwo zauważyć, że ten niby 1% może zamienić się w kilka…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.