Zmiany w ZUS’ie od 2012 r.

Od nowego roku ustawodawca wprowadził kilka nowych zmian w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Najważniejszą z nich jest zmniejszenie z 10 lat na 5 lat przedawnienia z tytułu należności składek ubezpieczeniowych, jak i okres przechowywania kopii dokumentów rozliczeniowych.

Zostanie zwiększona składka na ubezpieczenie rentowe, gdzie w sumie po stronie pracownika i pracodawcy wyniesie ona 8% od 1 lutego 2012 r.

Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pozostanie w wysokości niezmienionej z rokiem poprzednim.

W związku ze zwiększeniem najniższego wynagrodzenia od 1 stycznia na 1500 zł brutto automatycznie zwiększą się ulgowe składki dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Zus

Mnie cieszy głównie zmiana z 10 lat na 5 przedawnienia należności z tytułu składek ubezpieczeniowych. Zostanie to normalnie połączone z Urzędem Skarbowym, gdzie też mamy 5 lat na trzymanie dokumentacji, chociaż w przypadku nieujawnionych dochodów US może ubiegać się do końca życia o swoją daninę, więc w tym przypadku nie ma możliwości ucieczki przed Fiskusem. Warto pamiętać, że dokumenty teoretycznie trzeba trzymać 5 lat. ale w praktyce wychodzi prawie 6. Doprowadzenie do tych samych terminów pozwoli to na spojenie dwóch odrębnych urzędów.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.